Google, Roe Davasının Bozulmasına Yanıt Olarak Kürtaj Kliniği Konum Verilerini Silecek

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Google, bir kürtaj kliniği veya diğer sağlık kuruluşlarını ziyaret edenlerin konum verilerini ziyaretin hemen ertesinde sileceğini belirtti.

Google’da çekirdek (core) sistemler ve deneyimlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jen Fitzpatrick, bu haberi, Yüksek Mahkeme’nin 1973’te ülke çapında kürtajı yasallaştıran dönüm noktası niteliğindeki Roe v. Wade kararını bozmasından bir hafta sonra yayınlanan bir blog gönderisinde duyurdu.

Fitzpatrick’in Google’ın silmeye başlayacağını söylediği diğer konumlar arasında danışma merkezleri, aile içi şiddet sığınakları, doğurganlık merkezleri, bağımlılık tedavi tesisleri, kilo verme klinikleri ve kozmetik cerrahi klinikleri yer alıyor.

Fitzpatrick blog yazısında, ”Bugün, sistemlerimiz birinin bu yerlerden birini ziyaret ettiğini tespit ederse, bu girişleri ziyaret ettikten hemen sonra Konum Geçmişinden sileceğimizi duyuruyoruz. Bu değişiklik önümüzdeki haftalarda uygulamaya konulacak.” dedi.

Blog gönderisinde ayrıca, kolluk kuvvetlerinin kullanıcıların verilerini paylaşma konusundaki taleplerine uymama tutumu da yinelendi.

Fitzpatrick, “Kullanıcılarımızı hükümetin uygunsuz veri taleplerine karşı korumaya kararlıyız ve geniş kapsamlı veya yasal olarak sakıncalı olan taleplere karşı çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

CNBC’ye göre, hepsi Google’ın ana şirketi Alphabet’e bağlı olan Android, Fitbit, Arama ve Google Haritalar’da depolanan veriler, Yüksek Mahkemenin kararı nezdinde farklı bir anlam içeriyor, çünkü bu veriler şu anda potansiyel olarak suç teşkil eden faaliyetleri hedef almak için kullanılabilir.

Bu nedenle Fitzpatrick, cihazı menstrüel döngülerini izlemek için kullanan Fitbit kullanıcılarının bu verileri nasıl silebileceğini dile getirdi. Fitzpatrick ayrıca, kullanıcıların birden fazla veri kaydını (log) aynı anda silmelerine olanak tanıyan bir güncellemenin çıkacağını söyledi.

Etiketler