Musk’tan Fütüristik Görünüme Sahip Tesla Marka ‘Özel Robotaksi’ Sözü

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk geçtiğimiz günlerde, bir zaman belirtmeden, “fütüristik görünecek” “özel” otonom bir taksi yapacağını söyledi.

Siyah kovboy şapkası ve güneş gözlüğü takan 50 yaşındaki milyarder, Tesla’nın yeni genel merkezine ev sahipliği yapan Teksas’taki 1,1 milyar dolarlık fabrikasının açılışında açıklamalarda bulundu.

Musk fabrikada büyük bir kalabalığa hitap ederek “Büyük ölçekli. Tam otonom. Özel bir robotaksi olacak.” dedi.

Musk, tam otonom hedeflerini birkaç kez ıskalamıştı. 2019 yılında yaptığı bir açıklamada, insan sürücüsü olmayan robotaksinin, 2020’de bazı ABD pazarlarında kullanılabilir olacağını söylemişti.

Ocak ayında Musk, Tesla bu yıl, insanlardan daha güvenli olan tam otonom sürüşü gerçekleştiremezse “şok olacağını” söylemişti.

Musk yaptığı açıklamada, Tesla’nın “Tam Otonom Sürüş” (Full Self-Driving) beta yazılımını bu yıl tüm Kuzey Amerika FSD abonelerine genişleteceğini söyledi.

Tesla, daha fazla özellik vaadi ile gelişmiş sürücü yardımı sistemlerini 12.000 dolara satıyor. Şirket bu yazılımın, araçları otonom hale getirmediğini ve sürücü denetimi gerektirdiğini söylüyor.

2020’nin sonlarında piyasaya sürülen beta sürümü, otomobillerin şehir sokaklarında daha iyi gezinmesini sağlamayı hedefliyor. Beta sürümü, Ocak ayına kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 60.000 araca kuruldu.

Musk, Tesla’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük otomobil fabrikası olacağını söylediği Teksas fabrikasında, yılda yarım milyon üretim hedefiyle Teksas yapımı Model Y elektrikli spor arazi araçlarının teslimatlarına başladığını açıkladı.

Musk, Model Y’lerin ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermezken bu modelin, daha ucuz rakiplerle daha iyi başa çıkmak için muhtemelen daha düşük fiyatlı versiyonlar olması bekleniyor.

Milyarder CEO, Tesla’nın gelecek yıl Cybertruck’ın yanı sıra insansı bir robot olan Optimus’un üretimine başlayacağını da ekledi. 

Analistler, Teksas ve Berlin’deki araçları ve kendi batarya hücrelerini yapacak olan firmanın yeni dev fabrikalarının, üretimi yeni süreçlerle artırmanın zorluklarıyla karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Musk, Tesla’nın üç ana parça ile bir araba yaparak araba yapımını basitleştirdiğini söyledi.

İlk çeyrekteki rekor teslimatlara rağmen, Çin’de yakın zamanda yaşanan COVID-19 artışı, Tesla’yı, Şanghay fabrikasında birkaç gün boyunca üretimi askıya almaya zorlamıştı.

Etiketler