Zendesk 4.1 Milyar Dolarlık SurveyMonkey Satın Almasını İptal Etti

Zendesk, hisse sahiplerinin anlaşmayı reddetmesinin ardından SurveyMonkey’in sahibi Momentive’i satın almak için önerilen 4.1 milyar dolarlık anlaşmadan vazgeçtiğini duyurdu. Bu açıklama, şirketin, özel sermaye şirketleri tarafından 17 milyar dolarlık devralma teklifini reddetmesinden sadece iki hafta sonra geldi.

Zendesk’ten yapılan resmi açıklama şu şekilde:

“Zendesk Inc. 25 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen Hissedarlar Toplantısı’nda, önerilen işlemle bağlantılı olarak Zendesk adi hisse senedi ihraç teklifini kabul etmek için hissedarların onayını alamadığından; Zendesk, Milky Way Acquisition Corp. ve Momentive Global Inc. arasında yapılan Birleşme Planı ve Anlaşması’nı sonlandırmaktadır.”

Bu karar, SurveyMonkey ve Momentive birleşmesini, şirketin çekirdek müşteri hizmetleri odağını daha geniş bir müşteri deneyimi pazarına taşıma yolu olarak gören CEO ve kurucu Mikkel Svane için büyük bir darbe olarak görülüyor. Ancak Svane’in, hissedar oylamasının sonucunu açıkladığı blog yazısında olabildiğince pozitif bir tavır içerisinde olduğunu belirtmek gerek. 

Yazıda Svane, “Müşteri zekasının geleceğini sunma becerimizi hızlandırmanın yolu olarak Momentive’i almayı planlamıştık. Bu satın alma gerçekleşmeyecek olsa da müşterilerimizin ellerindeki verilerden daha fazla değer elde etmelerine yardımcı olmaya her zamanki bağlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

Svane platformu, şirketin çekirdek müşterileri için anlamlı olacak şekilde genişleten ürünleri denemeye ve geliştirmeye devam edeceklerini de belirtti. Satın alma yerine geliştirmeye gitmek, yüksek fiyat etiketini veya müşteri deneyimine geçme stratejisini beğenmeyen hissedarlar için daha makul bir yaklaşım olabilir. 

Wall Street Journal Şubat başında yaptığı haberde, yatırımcıların, özellikle de şirket hissesinin %3’üne sahip olan Jana Partners ve %5’i elinde bulunduran Janus Henderson yatırım fonunun, anlaşmadan ve şirketi götürdüğü noktadan memnun olmadığını yayınlamıştı. Yapılan sonlandırma açıklamasıyla aktivist yatırımcılar kazanmış görünüyor.

Momentive CEO’su Zander Laurie konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Zendesk hissedarlarının işlemi onaylama yönünde oy kullanmaması bizi hayal kırıklığına uğratmış olsa da her zaman ileriye dönük stratejimize güveniyoruz.” dedi. Momentive, yeni bir alıcı arama veya mevcut ürün portföyüyle devam etme yoluna gidebilir. 

Etiketler