Çinli Great Wall, Önümüzdeki On Yıl İçinde Brezilya’ya 1,9 Milyar Dolar Yatırım Yapacağını Söyledi

Reuters’ın 28 ocak tarihli haberine göre, Çinli Great Wall Motor cuma günü yaptığı açıklamada, Daimler AG’den devraldığı fabrikanın bulunduğu Brezilya’da elektrikli araç üretimi için önümüzdeki on yılda 11.5 milyar yuan (1.81 milyar $) yatırım yapacağını belirtti.. 

Çin’in en büyük kamyonet üreticisi Baoding merkezli Great Wall, üç yıl içinde Brezilya’da dördü tamamen elektrikli ve altısı hibrit olmak üzere 10 yeni elektrikli ürünü piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. İlk ürünü bu yılın son çeyreğinde tanıtacağını da ekledi.

Araçlar, şirketin Sao Paulo eyaletindeki Iracemapolis kentinde bulunan ve perşembe günü resmen devraldığı yeni fabrikasından üretilecek.

Great Wall, fabrikayı gelecek yılın ikinci yarısında faaliyete geçireceğini ve fabrikanın yılda 100.000 birim üretmesini ve 2.000 kişilik yerel istihdam yaratmasını beklediğini söyledi.

Daimler, Çinli otomobil üreticisinin Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine ulaşmasını sağlayan bir anlaşmayla, geçen ağustos ayında eski Mercedes Benz fabrikasını açıklanmayan bir meblağ karşılığında Great Wall’a satmıştı.

Geçen yıl 1,28 milyon araç satan ve 2025’te yılda dört milyon araç teslimatı yapayı hedefleyen Great Wall için küresel satışlar oldukça önemli. 

Etiketler