Andreessen Horowitz, Girişimlere Yapılacak Yatırımlar İçin Üç Yeni Fon ile 9 Milyar Dolar Topladı

Reuters’ın 7 Ocak tarihli haberine göre, girişim sermayesi devi Andreessen Horowitz, büyük yatırımcıların hızlı büyüyen teknoloji girişimlerini rekor bir hızla desteklediği küresel fon patlaması esnasında, farklı sektörlerdeki girişimlere yatırım yapmak için üç yeni fon aracılığıyla 9 milyar dolar topladı.

Şirket, cuma günü yayınladığı bir blog yazısında, biyoteknoloji odaklı bir fon için 1,5 milyar dolar; girişim ölçeklendirmesine yönelik bir büyüme amaçlı fon için 5 milyar dolar ve bir girişim sermayesi için 2,5 milyar dolar topladığını belirtti. 

Aynı zamanda Silikon Vadisi girişim sermayelerinin son yıllardaki en büyüklerden biri de olan bu en son fon toplama, Andreessen Horowitz’in, biri geçen yıl haziran ayındaki 2,2 milyar dolarlık kripto odaklı fonu ve diğeri erken aşamadaki teknoloji girişimlerine yapılacak tohum yatırımlar için 400 milyon dolarlık bir fon olmak üzere, iki yeni fon toplamasından aylar sonra geldi.

Gayri resmi olarak a16z olarak anılan Andreessen Horowitz, bu sermayeyi farklı sektörlerdeki teknoloji girişimlerine yatırımı ikiye katlamak için kullanmayı planlıyor.

Coinbase Global, Roblox Corp, Affirm Holdings Inc ve kurumsal yazılım şirketi Samsara Inc de dahil olmak üzere şirketin yatırım yaptığı şirketlerin bazıları geçen yıl halka açıldı.

Etiketler