Google Gayrimenkul Yöneticisi, Her Hafta %5 Daha Fazla Çalışanın Ofise Geldiğini Söylüyor

Reuters’ın 3 aralık tarihli haberine göre, Alphabet Inc’e ait Google’ın gayrimenkul yöneticisi, cuma günü düzenlenen Reuters Next konferansında verdiği bir röportajda, Google’ın her hafta, özellikle genç çalışanlar olmak üzere, giderek artan sayıda çalışanın ofislerine geldiğine tanık olduğunu belirtti.

Google geçtiğimiz günlerde, Omicron varyantıyla ilgili endişeler nedeniyle çalışanlara şart koşulan ofise dönüş tarihini belirsiz süreyle erteledi. Şirket daha önce dünya genelindeki 150.000 çalışanının 10 ocakta ofise gelmeleri gerekebileceğini söylemişti.  

Ancak, Google’ın gayrimenkul ve işyeri hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı David Radcliffe, birçok Google çalışanının kendi iradeleriyle geri döndüğünü söyledi. ABD’li çalışanlarının, üç ay önce %20-25’i, son haftalarda ise ortalama %40’a yakınının her gün ofise geldiğini söyledi. Dünya genelinde, her hafta %5 daha fazla çalışanın ofislerine geri döndüğünü de sözlerine ekledi.

Radcliffe, “İnsanlar aslında ofise geri dönmek istediklerini gönüllü olarak gösteriyorlar. Doğru yönde ilerliyoruz.” dedi.

Radcliffe, çalışma arkadaşlarından öğrenme fırsatları aradıklarından daha genç çalışanların ve Google’a daha yakın zamanda katılanların ofise daha yüksek oranlarda geldiğini ekledi.

Google, yeni bir dönüş tarihi belirlediği zaman çalışanları haftada en az üç gün ofise bekliyor.

Şimdiden ofise dönenlerden gelen geri bildirimlere göre Google, dikkat dağınıklığının olmadığı bireysel çalışma için özel, sessiz alanları artırmak ve hem iç hem de dış mekanlardaki açık alanlara konferans ve diğer ortak çalışma alanlarını eklemek üzere kat planlarını yeniden tasarlıyor.

Gayrimenkul ve insan kaynakları uzmanları son 20 yıldır sürdürülebilir ofis tasarımı ve ücretsiz yemek, masaj ve spor salonları gibi çeşitli iş yeri avantajları konusunda Google’ı öncü olarak görüyor.

Bu sürdürülebilirlik ve sağlık avantajlarını uzaktan çalışmayı da kapsayacak şekilde genişletmek için Google, çalışanlarını ev ofisleri için karbon ofsetler ve toksik olmayan mobilyalar satın almaya teşvik etti. Ayrıca ücretsiz yemek kursları ve çalışanların evlerinin yakınındaki spor salonlarında indirimler sağladı. 

Radcliffe, “Gerçekte ne kadar çok çalışanın hiç kendi kendilerine yemek yapmamış olması şaşırtıcıydı.” dedi.

Etiketler