Apple Küresel Pil Geliştirme Başkanı Volkswagen’e Geçti

Reuters’ın 26 kasım tarihli haberi, Apple’ın küresel pil geliştirme başkanı Ahn Soonho’nun, Linkedin profiline göre, Volkswagen’in elektrikli araç pilleri geliştirmesini yönetmek üzere otomobil üreticisinin bünyesine katıldığını belirtiyor.

Ahn, son aylarda bir otomobil üreticisi için şirketten ayrılan ikinci Apple yöneticisi. Apple, otomobil projesi başkanı Doug Field’ı Eylül ayında Ford Motor’a kaptırmıştı.

Ahn, Linkedin profiline göre, bu ay Volkswagen Group Components’ın pil bölümünde teknolojiden sorumlu başkan oldu.

Apple 2018’de, Samsung SDI’nin yeni nesil pil bölümünin eski yöneticisi olan Ahn’ı işe almıştı. Apple, pilleri yalnızca cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarında değil, geliştirme aşamasındaki elektrikli araçlarında da kullanıyor.

Sektördeki kaynaklar geçen yıl Reuters’a, Apple’ın 2024 yılına dek gelişmiş pil teknolojisine sahip bir elektrikli otomobili piyasaya sürmeyi hedeflediğini söylemişti.

Ahn ve Volkswagen ise hemen yorum yapmazken Apple da yorum yapmayı reddetti.

Apple CEO’su Tim Cook, ekim ayında Apple’ın çiplerde olduğu gibi pil ve ekranları da kendi bünyesinde geliştirmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda, “Hiçbir olasılığı elemek istemem.” demişti.

Bir konferans görüşmesinde, “Bu daha ziyade, çok daha iyi bir şey yapmak isteyip istemememizle ilgili.” dedi.

Müzakereler hakkında bilgisi olan üç kişinin eylül ayında Reuters’e söylediğine göre, Apple Inc’in planladığı elektrikli araç için pil tedariki konusunda Çinli CATL ve BYD ile yaptığı görüşmeler, tedarikçilerin ABD’de yalnızca Apple’ın kendi ihtiyacını karşılayacak fabrikalar kurmasını reddetmesinin ardından genel olarak durdu. 

Volkswagen, elektrikli araçlarda dünya lideri olarak Tesla Inc’in önüne geçme vizyonu için önemli olan, ortaklarıyla birlikte bu on yılın sonunda Avrupa’da altı pil fabrikası kurma konusunda iddialı bir plan ortaya koydu.

Etiketler