Mastercard Şimdi Al-Sonra Öde (BNPL) Alanına Giriyor

Mastercard; Birleşik Krallık, Avustralya ve ABD’de çevrimiçi ve mağaza içi satın alımlar için bir satış noktası ödeme programı olan Installments’ın lansmanı ile şimdi al, sonra öde sağlayıcısı rakiplerine karşı direnişini güçlendirdi.

Mastercard Installments; bankalar, borç verenler, fintech’ler ve cüzdanlara, tüm kabul ağında esnek olan üye işyerlerinde BNPL deneyimleri sunma olanağı sağlıyor.

Kart projesi, BNPL programı üzerinde ABD’de Barclays US, Fifth Third, FIS, Galileo, Huntington, Marqeta, SoFi ve Synchrony ile ve Avustralya’da ise Qantas Loyalty ve Latitude ile çalışıyor.

Üyelerin, üye işyeri altyapısına zahmetli bir entegrasyon olmaksızın, tüketicilere – yüzde sıfır faiz, dört seferde ödeme modeli de dahil olmak üzere – çeşitli esnek taksit seçenekleri sunmalarını sağlıyor.

En önemlisi Mastercard, başvuru sahiplerinin alım gücü kontrollerini yapmak üzere banka veya borç hesabı kimlik bilgilerine bağlı tüketici izinli verileri kullanmak için ABD’de Finicity ve Avrupa’da ise onay aşamasındaki Aiia satın alımı aracılığıyla Açık Bankacılık teknolojisini kullanıyor.

Mastercard CPO’su Craig Vosburg, “Ödemelerin temelinde seçimler yatıyor ve insanlar daha fazla esneklik ve ödeme şekli ve alışveriş yeri konusunda daha fazla kontrol ile paralarından daha fazla şey istiyor. Mastercard Installments, tüketicileri korumak ve güven ile güvenlikten ödün vermeden seçim olanağı sağlamak için yol gösterici ilkelerimize dayanıyor. Bu, tüketicinin kendi seçtiği satıcılarda, bankaları ve diğer borç verenlerle kurdukları en güvenilir ilişkileri aracılığıyla sunulan, bugün ve yarın ödeme yapmanın dijital odaklı bir yolu.” diyor.

Mastercard’ın gelişen BNPL pazarına girişi, rakibi Visa’nın kredi kartı veren ortaklarına kendi taksitli ödeme planlarını geliştirmeleri ve kullanmaları için API’ler (Uygulama Programlama Arayüzü) sağlayan bir web sitesi kurmasının hemen ardından geldi. Bu kurumlar; kredilerin süresini, katılan üye işyerlerini, kartları, faiz ve ücretleri seçebiliyor.

API’ler daha sonra bir işlem için uygun planları kontrol etmek, bir plan seçmek, orijinal işlemi bir taksit planına dönüştürmek ve ardından ödemeleri planlamak için kullanılabilir.

ABD’deki ilk ortağı Commerce Bank olan Visa, BNPL tekliflerine Kanada’da CIBC, Desjardins ve Scotiabank’ı eklemiş durumda.

Etiketler