Aydınlatma Paneli ‘Evden Çalışma’ Ruh Halini Yükseltmeye Yardımcı Oluyor

Bir tasarım öğrencisi, aydınlatmasını kullanıcının ruh haline göre değiştiren bir oda paravanı geliştirdi.

Koronavirüs kapanmaları boyunca birçok kişi evden çalışmak zorunda kaldı. Büyük evleri veya daireleri olanlar, ofis olarak kullanılabilecek özel bir odası olanlar için bu büyük bir rahatsızlık yaratmamış olabilir. Ancak paylaşımlı dairelerde kalanlar veya boş odası olmayanlar için yatak odalarında veya yemek odasındaki masalarında aylarca çalışmak, kısa sürede yorucu hale geldi. Cardiff Metropolitan Üniversitesi tasarım öğrencisi Ben Sawyer, bundan ilham alarak kullanıcının ruh halini yükseltmeye yardımcı olabilecek bir oda paravanı yarattı. 

Sawyers’ın “Sanctuary”si, mıknatıslar kullanılarak tutturulmuş, etraflarında RGB LED şeritleri bulunan üç kavisli paneli çevreleyen petek şekilli kartondan yapılmış bir çerçeveden oluşuyor. Bunlar da bir Tyvek difüzyon ekranını aydınlatıyor. LED’lerden gelen elektrik akımı, yeterli dokunsal geri bildirim ile basit ama etkili bir kullanıcı etkileşimi oluşturmak için mıknatıslardan destekleyici çerçevelere geçiyor.

Sonuç, iç mekanlarda çok zaman geçirenlerin ruh halini yükseltmeye yardımcı olabilecek aydınlatma oluşturmak için görünümü değişen bir “gündüz duvarı”. Sawyer; sınırlı alana, gün ışığına sınırlı erişime ve “istenen estetikten daha azına” sahip öğrenci yurtlarında uzun süreler boyunca yalnız yaşamak zorunda kaldığında bu fikri ortaya attı.

Sawyer, ürününü geliştirirken olası kullanıcılar üzerinde araştırma ve anketler yaptı. Bunu şöyle açıklıyor: “Bu kavramlar daha sonra proje özetimleki kriterler çerçevesine göre değerlendirildi. Başarılı fikir daha sonra sürdürülebilirlik, kullanılabilirlik ve istenen etkiyi elde etmeye odaklanan ciddi bir yinelemeli tasarım geliştirmesinden geçti.” Tasarım, 2021 Dyson Ödülleri’ne katıldı.

Etiketler