Sky News’in Haberlerine Göre Getir, Önümüzdeki Hafta İngiltere, Almanya ve Hollanda Pazarlarından Çekileceğini Duyuracak

Sky News, Getir’in önümüzdeki hafta faaliyet gösterdiği geri kalan üç Avrupa pazarından (İngiltere, Almanya ve Hollanda) çekileceğini duyurmaya hazırlandığını öğrendi.

Duruma yakın kaynaklara göre, yaklaşık 1.500’ü Birleşik Krallık’ta olmak üzere toplamda binlerce çalışanın işi riske girecek.

Premier Lig’in Tottenham Hotspur takımıyla milyonlarca sterlinlik ticari ortaklığı bulunan Getir’in İngiltere’den ayrılmayı planladığı süreç bugün (Cuma) belirsizdi.

İçeriden kişiler, herhangi bir kararın alınmadığını eklemelerine rağmen, bunun varlıklarının satışını veya iflas prosedürünü içerebileceğini söyledi.

Getir daha önce grup veya bağlı ortaklıklarının herhangi bir türde iflas ihtimalinin olduğunu reddetmişti.

Şirketin son günlerde yeniden yapılandırma danışmanlarına başvurduğu anlaşılırken; en büyük hissedarlarından biri olan Abu Dabi fonu Mubadala’ya ise AlixPartners danışmanlık veriyor.

Getir’in İngiltere ve diğer pazarlardan çıkma planları, yalnızca ABD ve Türkiye’de faaliyet göstermesine neden olacak.

Sonuçta şirketin sadece kurulduğu Türkiye’de faaliyet göstermeye çalışması bekleniyor.

Getir, Mubadala’nın yanı sıra Sequoia Capital ve Tiger Global gibi önde gelen teknoloji yatırımcıları tarafından da destekleniyor.

Finansörlerin ekonomideki yapısal değişimlerden fayda sağlayacağına inandıkları işletmelere milyarlarca dolar akıttığı dönemde şirket, pandeminin en gözde start-up’larından biriydi.

Getir, sadece iki yıl önce yaklaşık 12 milyar dolar (9,7 milyar £) değerindeydi.

Etiketler