Almanya’nın Bavyera Eyaleti Çip Megafabrikası İçin Intel ile Görüşüyor

Reuters’ın 18 Haziran tarihli haberine göre, Almanya’nın güneyindeki Bavyera eyaletinin yerel ekonomi bakanı cuma günü yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe üretimi engelleyen çip arzındaki engelleri çözmek amacıyla bir Avrupa çip fabrikası kurmak için Intel ile görüştüklerini belirtti.

ABD’li çip üreticisi Intel son aylarda Avrupa’da bir yarı iletken üretim tesisi inşa etmek için 8 milyar avro (9,5 milyar dolar) devlet yardımına talipti.

Eyaleti lüks otomobil üreticisi BMW’ye ev sahipliği yapan Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger, “Bunu kesinlikle destekliyorum. Büyük bir uluslararası yarı iletken üreticisinin Bavyera’da bulunması ihtimali olağanüstü bir fırsat.” dedi.

Aiwanger, Bavyera’nın fabrikanın muhtemel konumu için Münih’in batısındaki Penzing-Landsberg’de artık kullanılmayan bir hava üssünü önerdiğini söyledi.

Yarı iletken kıtlığı, Avrupa’nın otomobil üreticileri için engellere neden oluyor ve Almanya’yı koronavirüs pandemisinin etkilerinden ekonomik olarak toparlanma sürecinin raydan çıkması tehdidiyle karşı karşıya getiriyor.

Avrupa Birliği, küresel bir tedarik zinciri krizi sırasında yabancı çip üreticilerine bağımlılığı azaltmak için STMicroelectronics, NXP, Infineon ve ASML dahil olmak üzere bir yarı iletken birliği oluşturmayı düşünüyor.

Etiketler