Biden, SolarWinds Müdahalesi İçin 750 Milyon Dolar Bütçe Önerdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın önerdiği bütçe, SolarWinds saldırısından etkilenen devlet kurumlarının başka bir saldırıyı önlemek adına yapacağı siber güvenlik iyileştirmelerinin masraflarını ödemeleri için 750 milyon dolar içeriyor.

Para; ABD hükümeti, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine de dahil olmak üzere dokuz kurumu etkileyen siber saldırıyı atlatırken, 500 milyon dolarlık bir federal siber güvenlik fonuna ek olarak geliyor.

ABD ve İngiltere, saldırıdan KGB’nin yurtdışı casusluk operasyonlarının halefi olan Rusya’nın Dış İstihbarat Servisi’ni (SVR) sorumlu tuttu.

Bilgi teknolojisi şirketi SolarWinds’e yapılan ve Aralık ayında tespit edilen siber saldırı sayesinde, şirketin ürünlerini kullanan binlerce şirkete ve devlet dairesine erişim sağlandı. Microsoft Başkanı Brad Smith, saldırıyı “dünyanın gördüğü en büyük ve en karmaşık saldırı” olarak nitelendirdi. 

Microsoft geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, geçen yılın sonlarında SolarWinds siber saldırısının arkasında olduğu tespit edilen grubun şimdi devlet kurumlarını, düşünce kuruluşlarını, danışmanları ve sivil toplum kuruluşlarını hedef aldığını söyledi.

Etiketler