Hollandalı Rekabet Düzenleyicileri, Apple Soruşturmasında Taslak Karara Yaklaşıyor

Vakaya dahil olan yazılım geliştiricilere Şubat ayında gönderilen bir belgeye göre, Hollandalı rekabet yetkililerinin yazılım geliştiricilerin uygulama içi ödeme sistemini kullanmalarını gerektiren yönetmelik konusunda Apple Inc ile ilgili yıllardır süren bir soruşturmada taslak karara yaklaştığını belirtiyor.

Hollanda Tüketiciler ve Piyasalar Kurumu (ACM), 2019’da, Apple’ın yazılım geliştiricilerden % 15 ile % 30 arasında komisyon alan Apple ödeme sistemini kullanma zorunluluğunu soruşturduğunu söyledi.

ACM eğer yakında bir karar çıkarırsa, Apple’ın uygulama geliştiricilerinden uzun süredir şikâyet alan uygulama mağazası ödeme politikaları konusunda karar veren ilk antitröst kurumu olabilir. Avrupa Komisyonu geçen yıl iPhone üreticisi hakkında benzer uygulamalardan bazılarına ilişkin resmi bir soruşturma başlattı.

Şubat ayının başlarında soruşturma kapsamındaki yazılım geliştiricilere gönderilen ve onları alan iki kişi tarafından Reuters’a açıklanan belgelerde, düzenleyici davayla ilgili bir taslak karara yaklaştığını söyledi.

Nasıl bir hüküm vereceğine dair hiçbir belirti vermedi.

Bir ACM sözcüsü, Apple soruşturmasının devam ettiğini, ancak düzenleyicinin soruşturmanın seyri hakkında yorum yapamayacağını doğruladı.

Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yazılım geliştiricilere gönderilen gizli belgeye göre, düzenleyici aynı zamanda yazılım geliştiricilerin kullanıcılara uygulama dışındaki daha ucuz ödeme alternatiflerini bildirmesini engelleyen Apple yönetmeliğini de inceliyor.

Yazılım firması Basecamp’ın kurucu ortağı ve belgeyi alanlardan biri olan David Heinemeier Hansson, “Bu sadece Apple’ın ekonomik zarar vermesi değil. Apple aslında bize bir yayın yasağı uyguluyor.” dedi.

Basecamp ve başka bir yazılım geliştirici olan Match Group, soruşturma başladıktan sonra Hollandalı düzenleyiciye yaptırım taleplerinde bulundu.

Etiketler