Yetersiz Hizmet Alan Müşterileri Hedefleyen Sigorta Girişimi Marshmallow

Sigorta girişimi Marshmallow, yetersiz hizmet alan gruplarda riskin daha iyi tanımlanmasını sağlayan çevik algoritmalar geliştiriyor.

Sigortanın geçmişi çok eski çağlara dayanır ve günümüzde hemen her şeyi sigortalamak mümkündür. Ancak araç sigortası yaptırmaya çalışırken pek çok insanın keşfettiği gibi fiyatlar her zaman makul olmayabilir. Aslına bakılırsa sigorta şirketleri hangi müşterinin sigorta riski konusunda iyi hangisinin kötü olduğunu tespit etmek için karmaşık algoritmalar kullanır. Tipik iyi risk profilinin dışında kalan müşteriler için ise sigorta yaptırmak epey zor ve pahalı olabilir. İşte bu durum tam da İngiliz sigorta girişimi Marshmallow’un değiştirmeyi umduğu şey.

Marshmallow, geleneksel sigortacıların zorlandığı müşterilere odaklanan araçlar ve analizler kullanarak sigorta pazarının yetersiz hizmet alanlarını hedefliyor. Şirket faaliyetlerine, Birleşik Krallık sürücü kaydı olmadığı gerekçesiyle uygun fiyatlı sigorta anlaşması bulmakta zorlanan expat (yabancı ülkede yaşayan kişi) sürücüleri sigortalayarak başladı. Problemi çözmek amacıyla Marshmallow, sürücülerin anavatanlarındaki sicilini de hesaba katmak amacıyla küresel verileri içeren bir değerlendirme algoritması geliştirdi.

Sigorta girişimi şu günlerde; genç sürücüler, düşük kredi puanına sahip müşteriler veya Birleşik Krallık’ta tutarlı kaydı bulunmayan kişiler gibi yetersiz hizmet alan diğer grupları sigortalamalarına yardımcı olabilecek yeni analizler geliştirmek için çalışıyor. Şirketin yaklaşımı kayda değer miktarda ilgi görmeye başlıyor: Marshmallow yakın zamandaki bir yatırım turunda 30 milyon dolar toplamayı başardı ve an itibariyle şirketin değeri 310 milyon dolara yakın.

Marshmallow’un kurucu ortağı ve CEO’su Oliver Kent-Braham, şirketin yaklaşımını şöyle açıkladı: “Expatlara araç sigortası sağlamaya devam ediyoruz ancak bunun yanı sıra 21-50 yaş arasında olup tutarsız adres ve kredi geçmişi bulunan ve düşük kredi puanına sahip az varlıklı kişiler için de harika bir fiyatlandırma ve sigorta deneyimi sunuyoruz. Bu her iki müşteri grubu da geleneksel sigorta sektöründe çok daha fazla ücretlerle karşılaşıyor.”

Sigortacılık 2019 yılında 4.71 trilyon Euro’ya ulaşan küresel primleriyle devasa bir sektör. Bu durum göz önüne alındığında, teknoloji girişimcileri ve yatırımcılarının, pek çok kişinin adil olmayan bir pazar olarak gördüğü bu alanda inovasyon için çalışmaları hiç de şaşırtıcı değil.

Etiketler