Birleşik Krallık’taki 16.000 Bankamatikte Artık Bitcoin Nakite Çevrilebilecek

Kripto para sahipleri, Doğu Londra merkezli kripto para şirketi BitcoinPoint ile bağımsız bankamatik operatörü Cashzone arasındaki bir iş birliği sayesinde artık Birleşik Krallık’taki 16.000 bankamatikte bitcoinlerini satarak nakite çevirebilecek.

Bitcoine olan ilginin artmasıyla birlikte, kripto parayı güvenli bir şekilde alıp satmak ve kullanmaya yönelik kullanıcı dostu yöntemlerin eksikliği, bitcoinin yaygın olarak benimsenmesinin önünde uzun zamandır engel teşkil ediyor.

BitcoinPoint, Açık Bankacılık aracılığıyla yapılan anlık banka havalesi çözümünün yanı sıra döviz bürolarından gazete bayilerine uzanan bir aracı ağında bitcoin alıp satmayı mümkün kılan bir mobil uygulama ile bu engelleri kaldırmaya çalışıyor.

BitcoinPoint CEO’su ve eski Credit Suisse Başkan Yardımcısı Benoit Marzouk, “2018’in başlarında servisi kurduğumuzda, insanların 5 sterlinlik bitcoin satın almasını kolaylaştırmaya yeterince önem verilmiyordu. Bir kripto borsasına kaydolmak teknoloji meraklısı olmayan kişiler için karmaşık bir süreç olabiliyordu ve bitcoin bankamatiklerinin nadir bulunması bitcoinin erişilebilirliğini sorunlu hale getirdi.” açıklamasını yaptı.

Şimdiye dek çevrimiçi ve mağazada olmak üzere 20.000 işlem gerçekleştiren şirket, Cashzone ile iş birliğinin nihayet bitcoinin itibarî (fiat) para birimleriyle eşit şartlara sahip bir faaliyet alanında rekabet etmesini sağlayacak bir kitlesel benimsenme imkânı sunacağına inanıyor.

Yürütülen çalışmayla bitcoin sahipleri nakit para çekmek için, mobil uygulamayı indirerek uygulamaya çekmek istedikleri tutarı girecekler ve karşılarına çıkan QR kodu telefonlarına okutarak bankamatiğe girecekleri PIN kodunun yer aldığı bir kısa mesaj alacaklar. Saniyeler içinde gerçekleşen bu işlem için kullanıcıların bir karta sahip olmalarına veya bir banka müşterisi olmalarına gerek olmayacak.

Etiketler