Unilever Yeni Zelanda’da Haftada Dört Günlük Çalışma Denemesi Yapacak

Unilever, Yeni Zelanda’daki çalışanları için haftanın dört günü çalışma uygulamasını denemeye hazırlanıyor.

Çalışanlar haftanın 4 günü çalışmalarına rağmen 5 günlük ücret alacak.

12 aylık deneme süresinin sonunda yapılacak değerlendirmeye göre Unilever, uygulamayı genişletip genişletmeyeceğine karar verecek.

Küresel tüketim ürünleri devi Unilever geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, tüm Yeni Zelanda çalışanları için dört günlük bir çalışma haftası denemesine hazır olduğunu açıkladı.

Unilever, Yeni Zelanda’daki ofislerinde çalışan 81 personelin önümüzdeki yıl Aralık ayına kadar olacak şekilde 12 ay sürecek olan denemeye katılabileceğini söyledi.

Çalışanlar haftanın 4 günü çalışmalarına rağmen 5 günlük ücret alacak.

Unilever Yeni Zelanda Genel Müdürü Nick Bangs, amacın dört günlük süredeki çalışma saatlerini artırmak değil, işin yapılma şeklini değiştirmek olduğunu söyledi.

“Takımın dört gün uzun saatler çalıştığı bir duruma düşersek o zaman amacımızdan şaşmış oluruz.” dedi.

“Ekibimizin uzun günler geçirmesini değil, çalışma şekillerinde önemli değişiklikler yapmayı istiyoruz.”

12 aylık denemenin sonunda Unilever, bu sürecin sonucunu değerlendirecek ve tüm dünyadaki 155 bin çalışanın geri kalanı için bir çözüm üretmeye çalışacak.

“Bu büyük ölçüde bir deney. 12 ayın ve Yeni Zelanda’nın ötesinde hiçbir taahhütte bulunmadık. Ancak bu süreçte öğreneceğimiz şeyler olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Unilever Yeni Zelanda’da üretim yapılmamakla birlikte tüm personel satış, dağıtım ve pazarlama bölümlerinde görev alıyor.

Geçtiğimiz yıl emlak planlama şirketi Perpetual Guardian’ın daha kısa çalışma haftası fikrine öncülük etmesi ve verimlilik artışı gördüğünü açıklayarak manşetlere çıkmasıyla bu fikir bir süredir tartışılıyordu.

Başbakan Jacinda Ardern’in koronavirüs salgını sırasında çalışanlara esneklik sunmak için firmaları dört günlük haftalar konusuna sıcak bakmaya teşvik etmesiyle de konu ivme kazandı. Ayrıca bunun sınırların kapalı olduğu durumda, iç turizmi canlandıracağını da eklemişti.

Bangs, “Başbakan işin geleceğinin nasıl olacağı bağlamında konuyla ilgili fikirlerini belirttiğinde bu, bizim için cesaretlendirici oldu.” dedi.

Ancak Yeni Zelanda hükümeti henüz bu fikri kendi ofislerinde uygulamaya geçirmedi.

Etiketler