Güneş Işığı ile Kendi Kendini Temizleyebilen Maske Üretildi

İnsan zekası hayrete düşürmeye devam ediyor. ABD Kimya Derneği, 60 dakika güneş ışığına maruz bırakıldığında yüzeyindeki bakterilerin %99.99’unu temizleyen maske üretildiğini duyurdu. Maske, gün ışığına maruz kaldığında reaktif oksijen türlerini (ROS) salıveriyor. 

Dernekten yapılan açıklamada, “ACS Applied Materials & Interfaces’te yayınlanan rapora göre bilim insanları 60 dakika güneş ışığına maruz bırakıldığında üzerinde bulunan bakteri ve virüslerin %99.9999’unu öldürdüğü belirtilen pamuk bir maske geliştirdi.” denildi.

Araştırmacılar söz konusu maskenin, insanlar dokunduğunda veya çıkardığında maskeye bulaşmış olan ve başka yere geçme olasılığı bulunan virüsler ve bakteriler için tasarlandığını açıkladı.

Maske güneş ışığına maruz bırakıldığında reaktif oksijen türleri ortaya çıkıyor. Bu sayede kumaşın yüzeyine tutunmuş olan mikropların temizlenmesi sağlanıyor. Maskenin kumaşı aynı zamanda yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir.

“Araştırma ekibi Rose Bengal isimli bir ışığa duyarlı boya ile üretilen kumaşın güneşe 60 dakika maruz bırakıldığında üzerindeki bakterilerin %99.9999’unu öldürdüğünü keşfetti. Denemelerde kullanılan T7 bakteriyofajının, reaktif oksijen türlerine 30 dakikada gösterdiği direncin bazı koronavirüslerden bile daha fazla olduğu belirtildi.

Etiketler