Netflix Fransa’da Lineer Yayın Yapacak Televizyon ve Sinema Kanalı Testine Başladı

Netflix, standart kablolu TV ve yayın sistemine benzer bir programlı lineer içerik kanalının ilk testlerine başladı. Ünlü yayın şirketinden yapılan açıklamaya göre söz konusu kanal Netflix’in tarayıcı tabanlı websitesi üzerinden yayın yapacak ve ilk olarak yalnızca Fransa’da erişilebilir olacak. Aralık ayında ise Fransa dışında da kullanıma açılması planlanıyor.

Netflix Direct olarak adlandırılan kanal, halihazırda Netflix üyeliği bulunan kullanıcılara özel olacak. Kanalda, Netflix içerik kütüphanesindeki Fransa, ABD ve diğer ülkelere ait televizyon şovları ve filmler yayınlanacak. Yayın devinin yaptığı açıklamaya göre testler için Fransa’nın seçilmiş olmasının sebebi, Fransız izleyicilerin programları kendileri seçmek yerine planlı yayını tercih ediyor olması.

Netflix daha önceden “Shuffle” ( Karışık Oynat”) gibi bir özellik test etmişti. Bu özellik ile beğeneceğinizi düşündüğü içerikleri otomatik olarak başlatıyordu. Kullanıcıya özel bir özellik olan Shuffle aksine Netflix Direct, geleneksel televizyon yayıncılığında olduğu gibi önceden belirlenmiş içerikleri gösterecek.

Güçlü yanları bir tarafa Netflix kullanıcının kanallar arasında gezmesi veya televizyonun karşısında miskinlik yapması ve kontrolü televizyona bırakması konusunda yetersiz kalıyor. Yayın devinin Netflix Direct ile bu sorunu çözebileceğine inanılıyor. Bakalım ilerleyen günlerde farklı izleme tercihleri ile başka coğrafyalarda da karşımıza çıkacak mı?

Etiketler