Waymo, Phoenix Bölgesindeki Otonom Araçların Kaza İstatistiğini Açıkladı

Geçtiğimiz ay Phoenix banliyölerinde sürücüsüz taksi hizmetini halka açan otonom teknoloji şirketi Waymo, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada otonom araçlarının testler ve gerçek yolculuklar sırasında 2019’dan beri 18 küçük kazaya karıştığını söyledi.

Google’ın ana şirketi Alphabet Inc’in bir birimi olan Waymo, şeffaflığı artırmak ve halka açık bir diyalog yaratmak için waymo.com/safety verisini yayınladığını söyledi. Şehirdeki bazı vatandaşlar, Reuters’a ilettikleri şikayetlerinde Waymo araçlarının sürüş düzenlerinin sıklıkla durmayı içermesi sebebiyle arabaların kaza riski taşıdığını belirtti.

Waymo, yayınlanan bu güvenlik verilerinin sürücüsüz otomobiller için endüstri çapında güvenlik standartları oluşturulmasına yardımcı olacağını umuyor.

Yayınlanan verilere göre, Phoenix’teki Waymo araçları kat ettikleri her 339.000 mil için küçük bir kazaya karıştı; yaşanabilecek 29 kaza ise güvenlik sürücüsünün müdahalesi sayesinde önlendi. Bu rakam, her 210.000 milde bir kaza yapıldığı anlamına geliyor. Önlenen kazalar da dahil olmak üzere kazaların hiçbiri ciddi yaralanmalara yol açmadı.

Verilere göre, Waymo araçlarına 11 kez arkadan çarpıldı. Waymo’nun saha güvenliği başkanı Matthew Schwall, gazetecilere verdiği bir demeçte, Phoenix’teki operasyonların analizinin Waymo araçlarının arkadan çarpma oranlarının insanların kullandığı araçların oranlarından daha yüksek olmadığını gösterdiğini söyledi.

Schwall, Arizona’da gerçekleşen en önemli kazalardan sekizinin insan hatalarını içerdiğini söyledi. Schwall ayrıca Waymo’nun kendi kendine sürüş teknolojisinin sabit bir nesneye çarpma veya bir yoldan ayrılma gibi kazalardan her zaman kaçınabildiğini söyledi. Bu tip kazaların, insan sürücülerinde ölümlere yol açabilecek sık yaşanan kazalar olduğunu belirtti.

Schwall, Waymo’nun çarpışma ve güvenlik verilerini düzenli olarak yayınlayıp yayınlamayacağını söylemedi.

Etiketler