Pandemi Khan Academy’yi Dünyanın En Büyük Online Okulu Yaptı

Salman Khan tarafından Silikon Vadisi’nde kurulan ve bugün 45 dilde ücretsiz çevrimiçi eğitim hizmeti sunan Khan Academy’den her ay 100 milyon öğrenci eğitim alıyor.

Bir girişimcinin bilgiyi herkes için erişilir kılma hayaliyle başlayan Khan Academy, 2008 yılında küçük bir ekiple birlikte kar amacı gütmeyen bir dijital platform olarak hayata geçti ve kısa sürede tüm dünyada tanınan bir sosyal girişime dönüştü. Ülkemizde 18 milyon insanın faydalandığı eğitim platformu, 200 milyondan fazla ders verdi.

“Herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim” misyonu ile sosyal fayda yaratmak için çalışan Khan Academy’nin eğitim içeriği 300 kişiye ulaşan bir akademik kadro tarafından hazırlanıyor. Bill ve Melinda Gates Vakfı, Google, Bank of America, Netflix’in kurucusu Reed Hastings ya da Carlos Slim Vakfı gibi isimlerin sosyal sorumluluk anlayışıyla desteklediği Khan Academy’nin Türkiye’deki faaliyetleri ise 2012 yılından beri STFA Eğitim Vakfı tarafından destekleniyor. Türkçe eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine destek olmayı amaçlayan 600’den fazla gönüllünün de katkılarıyla hazırlanan 10 bine yakın ders videosu ve 100 bin etkileşimli alıştırma ile dünyanın sayılı dijital içerik kütüphanelerinden biri Türkçe olarak kullanıcılarla buluşuyor.

Pandemi döneminde Türkiye’de 70 milyon ders verdi
Küresel salgın sebebiyle dünyadaki öğrenci nüfusunun yüzde 90’ına karşılık gelen 1,6 milyar öğrencinin fiziksel olarak okuldan uzak kaldığı bir dönemde, Khan Academy dünyanın dört bir yanından milyonlarca öğrencinin eğitimi için umut oldu. Tamamen ücretsiz ve reklamsız olan Khan Academy, ilkokuldan üniversite seviyesine uzanan bir yelpazede, matematikten sanata, finanstan sağlığa birçok farklı konuda bireyin seviyesini tespit ederek kendine en uygun içeriklere yönlendirebilen yapay zekaya sahip bir platform ile kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü çerçevesinde kısa adı EBA olan Eğitim Bilişim Ağı’nın faaliyete geçtiği günden beri önemli bir içerik ortağı olan Khan Academy’nin sunduğu dersler, EBA üzerinden tüm öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunuluyor. Pandemi döneminde Khan Academy ülkemizde tam 70 milyon ders vererek ister uzaktan eğitim, ister yüz yüze eğitim, isterse hibrit eğitim modelinde örgün eğitimi destekleyen en önemli kaynak olarak dikkat çekiyor.

Öğrenciler gelişimleri ile ilgili anlık geri bildirim alırken, öğretmen ve veliler de öğrencilerin bilgi seviyelerini takip edebiliyorlar
Geniş dijital kütüphanesi ile öğrenciler için bir eğitim kaynağı olmanın yanı sıra, gelişmiş öğretmen ve veli paneli sayesinde Khan Academy’den öğrenmek ya da öğretmek isteyen, ya da çocuğunun gelişimini takip etmek isteyen herkes faydalanabiliyor. Dünya genelinde 3 milyondan fazla öğretmen derslerinde Khan Academy’yi kullanıyor. Khan Academy, teknoloji destekli fakat insan odaklı bir eğitim yaklaşımının yaygınlaşmasına ve eğitime fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

“Hızla değişen bir dünyada eğitim zamandan ve mekandan bağımsız; veriye dayalı ve kişiye özel bir deneyime dönüşüyor”
Khan Academy Türkçe Direktörü ve STFA Eğitim Vakfı Genel Müdürü Alp Köksal: “Pandemi döneminde tüm gözlerin eğitim teknolojilerine çevrildiği bir dönemde, Khan Academy olarak sunduğumuz ücretsiz eğitim platformu ile tüm öğrenci, öğretmen ve velilere destek olmaya ve Türkiye’de verdiğimiz 70 milyon ders ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönettiği sürece elimizden geldiğince katkı sunmaya çalıştık. Eğitim zamandan ve mekandan bağımsız; veriye dayalı ve kişiye özel bir deneyime dönüşürken, pandemi bu büyük değişimi çok daha görünür kıldı. Bu dönemde yaşanan olumsuzluklar bir yana dünyamız için bir olumlu çıktının öğrencilerin kendi öğrenme sorumluluklarını sahiplenmeleri olduğuna inanıyoruz. Amacımız Khan Academy ile öğrenen bireylerin kendi öğrenme sürecini yönetebilen kişilere dönüşmeleri. Böylelikle hem tam öğrenme hem de hayat boyu öğrenme kavramlarını içselleştirebilir; her yerde, her daim öğrenmeye ve gelişmeye devam ederek hızla değişen bir dünyada çok daha başarılı bireyler olabilirler.” diye konuştu.

Khan Academy Türkçe Hakkında
2008 yılında Salman Khan tarafından kurulan, Silikon Vadisi’nde kar amacı gütmeyen bir kurum olarak faaliyete geçtikten sonra kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar 45 dilde ve 190 ülkede dokunduğu 1,5 milyardan fazla insan ile dünyanın en büyük okulu olarak tanınıyor. Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olan Khan Academy Türkçe, “herkese, her yerde, kendi hızında, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim” olanağı sunarak Türkçe örgün eğitime destek oluyor. Şu ana kadar STFA Eğitim Vakfı çatısı altında 600’den fazla gönüllünün katkılarıyla Türkçeleştirilen 9.000’den fazla ders videosu ve 100.000’i aşkın interaktif alıştırma tr.khanacademy.org üzerinden ücretsiz ve reklamsız olarak yayınlanıyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, bilgisayar bilimi, uzay bilimleri ve tıp gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denklemlere, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpaze sunuyor. Ayrıca, Khan Academy Türkçe dersleri altyazı seçeneği ile sunuluyor ve böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturması amaçlanıyor. Hem bireysel öğrenimi destekleyen bir kaynak hem de öğretmen ve velilerin kullanımı için bir eğitim aracı sunan Khan Academy, her bireyi seviyesine uygun yönlendirebilen ve kendi gelişimini takip etmesine olanak tanıyan ileri yapay zekaya sahip bir platform ile kişiselleştirilmiş bir eğitim deneyimi sunuyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir sosyal sorumluluk ve gönüllülük hareketi olarak eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Etiketler