Microsoft Çalışanlarının Kalıcı Olarak Uzaktan Çalışmasına İzin Verecek

microsoft-uzaktan-calisma

The Verge’ün bildirdiği şirket içi bir nota göre, Microsoft Covid-19 salgını sona erdiğinde de çalışanlarının kalıcı olarak evden çalışmasına izin verecek.

Not, şirketin “melez bir işyeri” oluşturma planlarını vurguluyor. Microsoft, çalışanlarının haftada çalıştıkları sürenin %50’den azı için evden özgürce çalışmasına izin vereceğini, yöneticilerin personelin talep etmesi durumunda da kalıcı olarak uzaktan çalışmayı onaylayabileceklerini söyledi. Yarı zamanlı çalışma saatleri de yöneticilerin onayı ile çalışanlar için mümkün olacak.

Microsoft daha önce en az Ocak 2021’e kadar ofisleri yeniden açmayacağını söylemişti ve şu anda şirket çalışanlarının büyük çoğunluğu evden çalışıyor.

Onaylandığı takdirde çalışmalarını tamamen uzaktan yürütebilenler için uluslararası yerleştirme seçenekleri de mevcut olacak. Rapora göre, çalışanların kendilerine tahsis edilmiş ofis alanından vazgeçmeleri gerekecek ancak Microsoft kalıcı olarak uzaktan çalışacakların ev-ofis masraflarını karşılayacak.

The Verge, Microsoft’un 150.000 çalışanının çoğunun bu uzaktan çalışma tekliflerinden birinden yararlanabileceğini bildirdi. Ancak, donanım laboratuvarlarına, veri merkezlerine ve yüz yüze eğitime erişim gerektiren bazı pozisyonlar için şirketin ofislerine erişim gerekli olacak.

Microsoft’un insan kaynakları sorumlusu (chief people officer) Kathleen Hogan, çalışanlara ilettiği notunda “Covid-19 salgını hepimizi yeni şekillerde düşünmeye, yaşamaya ve çalışmaya zorladı.” dedi. “İş ihtiyaçlarını dengelerken ve kültürümüzü yaşatmaya devam ederken bir yandan da bireysel çalışma tarzlarını desteklemek için olabildiğince fazla esneklik sunacağız.”

Microsoft kalıcı olarak uzaktan çalışmayı benimseyen tek şirket değil. Twitter ve Square, personelin evden süresiz olarak çalışmaya devam edebileceğini duyurdu. Facebook da çalışanlarının yaklaşık %50’sinin tam zamanlı olarak uzaktan çalışacağını öngörüyor.

Etiketler