Paytm ve Diğer Hintli Startuplar “Nüfuzlu” Google’a Savaş Açıyor

Alphabet Inc’in sahip olduğu Google, geçmişte Hindistan’da hızla gelişen startup sektörüyle çalışmalar yaptı ve şu anda da yatırımlarını artırıyor. Buna rağmen, son zamanlarda Hindistan’daki pek çok teknoloji şirketi, Google’ın haksız uygulamalar olarak niteledikleri düzenlemelerinden şikayetçi.

Üç yönetici Reuters’a verdikleri demeçte, potansiyel bir hesaplaşmaya hazırlanan girişimcilerin geçen hafta iki video konferans düzenlediğini belirtti.

E-ticaret firması IndiaMART’ın CEO’su Dinesh Agarwal, “Bu kesinlikle sert bir mücadele olacak.” dedi. “Google bu savaşı kaybedecek. Bu sadece an meselesi.”

Agarwal, yöneticilerin Hindistan hükümetini protesto etmeyi ve Google’ın uygulamalarına karşı mahkemeye başvuracak bir startup birliği kurmayı tartıştıklarını söyledi.

Hindistan’daki yarım milyar akıllı telefon kullanıcısının yaklaşık %99’u Google’ın Android mobil işletim sistemini kullanıyor. Bazı Hintli startuplar, bu kullanım oranının Play Store’da sunulabilen uygulama türleri ve diğer hizmetler üzerinde Google’ın aşırı kontrol sahibi olmasına yol açtığını söylüyor. Google ise bu suçlamaları reddediyor.

Bu kargaşa, geçtiğimiz ay Google’ın popüler ödeme uygulaması Paytm’ı sözleşme ihlallerini gerekçe göstererek Play Store’dan kaldırmasıyla başladı. Paytm, belirli değişiklikleri yaptıktan birkaç saat sonra Google platformuna geri döndü; ancak Google’ın bu hamlesi Paytm’ın kurucusu Vijay Shekar Sharma’nın sert tepkisine yol açtı.

Bir katılımcıya göre Sharma, yapılan görüntülü toplantıda Google’ı Android telefonlardaki “uygulama dağıtımının oksijen tedariğini” kontrol eden “kalantor” (“big daddy”) olarak adlandırdı. Sharma, toplantıya katılan yaklaşık 50 yöneticiyi “bu tsunamiyi durdurmak” için birlik olmaya çağırdı.

Sharma, “Hiçbir şey yapmazsak, tarih bize nazik davranmayacak. Dijital kaderimizi kontrol etmeliyiz.” dedi.

Bir kaynak, ortaya atılan fikirlerden birinin Google’ın uygulama mağazasına yerel bir rakip piyasaya sürmek olduğunu ancak Sharma’nın Google’ın piyasadaki hakimiyeti düşünüldüğünde bunun hemen etkili olmayacağını söylediğini kaydetti.

Japon SoftBank Group tarafından desteklenen Sharma ve Paytm, yorum taleplerini yanıtsız bıraktı.

Google da bu konuda yorum yapmadı. Şirket daha önce, politikalarının Android kullanıcılarını korumayı amaçladığını ve bunları geliştiriciler üzerinde tutarlı bir şekilde uyguladığını belirtmişti.

ABD’li şirket geçtiğimiz hafta Android mağazasındaki uygulamaların içinden yapılan ödemelerden %30 komisyon almaya karar verdiğini açıklamasıyla Hintli startupların tepkisini çekti.

24 yönetici Cuma günü ortak bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve pek çoğu bu kararı şiddetle eleştirdi. Görüşmeyle ilgili doğrudan bilgi sahibi olan iki kaynak, yöneticilerin tekelleşmeye karşı şikayette bulunmayı ve Google Hindistan’ın yöneticisiyle iletişime geçmeyi tartıştıklarını söyledi.

Kaynaklar, katılımcılar arasında ABD’li yatırım fonu Tiger Global tarafından desteklenen spor teknolojisi şirketi Dream Sports’un, sosyal medya şirketi ShareChat’in ve dijital ödeme şirketi PhonePe’nin yer aldığını belirtiyor.

Bu şirketlerin hiçbiri yorum taleplerine yanıt vermedi.

Google, dünya çapındaki uygulamaların %97’sinin buna uyduğunu söyleyerek yürürlüğe koyduğu politikayı savunuyor.

Google, Hindistan’daki ödeme uygulamasıyla ilgili halihazırda bir antitröst davasıyla ve Android’in baskın pozisyonunu suiistimal ettiğini iddia eden bir rekabet soruşturmasıyla karşı karşıya. Google ise şirketin tüm yasalarla uyumlu olduğunu söylüyor.

Bu tartışmalar, Google’ın Hintli startuplarla olan güçlü bağlarını zedeliyor. Google, geçmişte bu startupların bir kısmına yatırım yaptı ve yüzlerce ürün geliştirmelerine yardımcı oldu. Temmuz ayında Google’ın Hindistan doğumlu CEO’su Sundar Pichai, beş ila yedi yıllık bir periyot içinde 10 milyar dolarlık yeni yatırım taahhüdü vermişti.

Google’ın işleyişine aşina olan üst düzey bir teknoloji yöneticisi, çatışmada “Google’ın şu anki pozisyonu tuhaf ve bu yaptıklarına ters etki ediyor.” dedi. “Bu bir itibar sorunu. Bu sorunu çözmek Google’ın menfaatine olacaktır.”

Google, sektörün her alanında mevcut.

Paytm Cumartesi günü, Reuters tarafından görülen bir yazışmada, birkaç startup kurucusuna Google Play Store ve politikaları hakkında yetkililere sunmak adına bilgi topladığını söyledi.

Saldırılarını gerçekleştirmek için ise Google’ın paylaşımlı dokümanlarını kullanıyorlar.

Etiketler