YouTube, TikTok’a Rakip Olacak Bir Kısa Video Uygulaması Çıkarıyor

Alphabet’in YouTube’u TikTok’a rakip olacak Shorts isimli yeni kısa video paylaşım servisini duyurdu. Bu servis YouTube’un içinde konumlandırılıyor.

YouTube, bu hafta yayınladığı bir blog yazısında, yeni özelliğin öncelikle Hindistan’da deneneceğini ve uygulamanın sonraki aylarda daha fazla ülkede kullanıma açılacağını duyurdu.

Facebook’un Reels uygulamasıyla ve TikTok’la yarışacak olan YouTube’un bu yeni ürünü, kullanıcıların mobil-dostu dikey videolar çekebilmesine ve çekilen videolara özel efektler ve müzik kitaplığında kayıtlı olan şarkıları eklemelerine izin verecek.

Bu duyuru, TikTok’un ABD’deki faaliyetlerine devam edebilmesi için Oracle’ın Microsoft’u geride bırakarak Çinli ByteDance ile işbirliği yapmasının ardından geldi. Bu işbirliği, doğrudan satış yerine bir ortaklık olarak yapılandırıldı.

YouTube’un kısa video alanına girişi TikTok’un en büyük pazarlarından biri olan Hindistan’da, Çin ve Hindistan hükümetleri arasında yükselen tansiyon gerekçe gösterilerek yasaklanmasını takiben duyuruldu.

Etiketler