“Ultra Beyaz Boya” Binaları Soğutuyor ve Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Araştırmacılar boyaları daha yansıtıcı yapmanın görece kolay bir yolunu geliştirdiler, binalar bu sayede pasif olarak soğuyor.

Bilim insanları önceden beri beyaz boya kullanmanın binaların ve hatta çevreleyen havanın bile soğumasına yardımcı olduğunu öne sürüyorlar. Şimdi, UCLA’dan malzeme bilimi alanında görevli uzmanlardan oluşan bir takım, beyaz boyanın güneşten gelen ısının %98’ini yansıtabileceğini gösterdiler. Eğer çatı ve binalarda geniş yüzeylerde kullanılırsa, yeni boya soğutma maliyetlerini önemli ölçüde düşürebilir.

Soğutma sistemleri hem pahalı hem de enerji açısından çok fazla karbondioksit salınımına yol açtığından dolayı verimsiz. Binaları soğutmanın daha sürdürülebilir metodu ise gündüzleri olan pasif radyatif soğumayı (radiative cooling) kullanmak. Bu süreç, binaların yüzey alanını yansıtıcı yaparak ısıyı uzaya yaymak vasıtasıyla gerçekleşiyor. Binaların yüzeyini yansıtıcı yapmanın yolu ise beyaza boyamak. Bunun arkasındaki prensip güneşli günlerde beyaz tişört giymektekiyle aynı. Beyaz tişörtler daha çok güneş ışığı yansıtıyor ve sizi daha soğuk tutuyor.

En iyi performans gösteren beyaz boyalar genelde güneş ışımasının %85’ini yansıtıyor. Buna karşın, araştırma takımı bu boyalarda kullanılan titanyum oksit yerine barit ve politetrafloroetilen, yani bilinen adıyla teflon, gibi bileşenler kullanmanın boyanın UV ışınları daha iyi yansıtmasına ve binayı daha soğuk tutmasına yardımcı olduğunu kanıtladı. Araştırmacılar, yeni boyaların gelen güneş ışımasını %98’e kadar yansıtabileceğini gösterdiler.

UCLA Samueli School of Engineering’de mühendislik ve malzeme bilimleri bölümünde öğretim görevlisi olan, ayrıca çalışmada ana denetçi olarak görev yapan Aaswath Raman’a göre, “Beyaz boyalı bir çatı; iç kısımda, koyu tondakine göre daha soğuk olacaktır. Ama bu boyalar ayrıca ısıyı kızılötesi dalga boylarında geri çevirip, yapının radyatif soğuma (radiative cooling) yoluyla daha da çok soğumasını sağlıyor.

Belki de en cesaretlendirici kısım ise boya ve kaplama sanayisinin, beyaz boyalardaki bileşenleri değiştirme kabiliyetine halihazırda sahip olması. 

Etiketler