Nakitten Kalıcı Uzaklaşma; PayPal, %86 Daha Fazla Kar Elde Ettiğini Açıkladı

PayPal, e-ticaret işlemlerindeki artışın ve yeni hesapların üç aylık karını %86 artırdığını açıkladı. Şirket, mobil ödeme araçlarına ek yatırımları desteklemeye devam edeceğini duyurdu.

PayPal, trendin bu şekilde devam edeceğini, ayrıca hisse başına olan kazancın tüm yıl boyunca %22’lik gelir büyümesiyle beraber %25 artacağını öngörüyor.

Üç ay önce şirket, COVID-19 pandemisinin ekonomik sonuçlarının öngörülemez oluşundan ötürü tüm yılı kapsayan beklenti raporunu geri çekmişti.

PayPal CFO’su John Rainey konu hakkında; “Gözlemlediğimiz e-ticaret trendlerindeki artışa olan güvenimiz tam.” açıklamasında bulundu.

Rainey, Nisan ayı sonlarında, hükümetin teşvik çekleri ile desteklenen, potansiyel olarak kısa ömürlü bir panik satın alma dalgası gibi hissettiği şeyin “kalıcı ve derin bir davranış değişikliği” haline geldiğini söylüyor.

Şirket, dönem boyunca 222 milyar dolarlık ödemeyi işledi, bu da geçen yıla kıyasla %30’luk bir artış demek oluyor. Ödeme büyümesindeki artış oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %26’lık bir artış gösterdi, yılın ilk çeyreğinde pandeminin başlaması ve perakende satışların geniş ölçüde düşmesiyle birlikte  bu oran %19’a düşmüştü.

Şirket çeyrek boyunca 21,3 milyon yeni hesap ekledi, bu da geçen yıla kıyasla %137’lik büyük bir artış anlamına geliyor. Şirket, bu yıl 300 milyon dolar daha fazla yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırımın çoğu insanların mağazalara gidip ile hiçbir şeye dokunmadan ödeme yapabilmeleri için QR kodu görüntülemeye yarayan PayPal mobil uygulaması için olacak.

PayPal’ın karı 1,53 milyar dolara, geliri ise %25’lik büyümeyle birlikte 5,26 milyar dolara yükseldi. Analistlerin tahmini olan ortalama 5 milyar doları aştı.

Etiketler