Airbnb’nin Çeyrek Geliri %67 Düştü; Halka Arz Hala Planlar Dahilinde

Airbnb yılın ikinci çeyreğinde gelirinin önemli ölçüde azalıp zararlarının da arttığını açıkladı ama konu hakkında detaylı bilgiye sahip kişilere göre ev paylaşım girişimi hala yıl bitmeden borsaya giriş yapmayı hedefliyor.

Konu hakkında bilgi sahibi anonim birtakım kişilere göre, 30 Haziran’da biten 2. çeyrekte Airbnb’nin geliri 335 milyon dolara düştü. Bu geçen yılın aynı döneminde 1 milyar dolardan fazla gelire sahip şirket için bu %67’lik bir azalma demek. Bu değişim koronavirüs pandemisinin küresel seyahate olan etkisinin büyüklüğünü gösteriyor. Bloomberg’in incelediği finansal bilgilere göre, bu ayrıca ilk çeyrekteki 842 milyon dolarlık satış gelirinden sonra oldukça büyük bir düşüş.

Alınan bilgilere göre Airbnb; ikinci çeyrekte 400 milyon değerinde faiz, vergi ve amortisman öncesi zarara uğradı ve ikinci çeyreğin son kısmında bir toparlanma işareti görmeye başladı. 2019’un ilk çeyreğinde 292 milyon dolarlık zarar açıklayan şirket, 2020’nin ilk döneminde 341 milyon dolar zarar etmişti.

Airbnb bu yılın en merakla beklenen hisse senetlerinden biri olmuştu. İcra Kurulu Başkanı Brian Chesky başlangıçta 31 Mart’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile listeleme sürecini başlatmayı planlamıştı. Bu COVID-19’un sınırları kapamasından önceydi, uçuşların iptal olmasıyla birlikte şirket 1 milyar dolarlık iptal bedeliyle karşı karşıya kaldı. Pazarların karışıklık içerisinde olmasından dolayı planlar askıya alındı.

Şehirlerin yeniden açılmasıyla beraber seyahat sektörü tekrar canlandı ve insanlar evden çalışma politikalarının avantajlarından yararlanabilecekleri kırsal kesimde konaklayacak yerler aramaya başladı. Airbnb’de geçen yılın 17 Mayıs-3 Haziran dönemine göre Amerika’da daha fazla gece rezervasyonu oluşturuldu, bu iç pazardaki artışa paralel olarak küresel bir artış da görüldü. Şirketin planlarından haberdar bazı kişilere göre; şirket önümüzdeki haftalarda halka arz olmak için evrak işlerini başlatmayı planlıyor, 4.çeyrek ile birlikte hisselerinin borsada işlem görmeye başlayabilmesi için gereken adımları atıyor.

Etiketler