Telegram, Apple’a Karşı Antitröst Davası Açan Şirketlerin Arasında Yerini Aldı

Apple CEO’su Tim Cook’un şirketin rakip uygulamalara gizlilik yanlısı bir esneklik olarak gizlice inceleme seçimini yapmasından sadece bir gün sonra Apple, şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram tarafından açılan bir antitröst davasıyla karşı karşıya. Telegram’a göre Apple; her ne kadar Tim Cook tersini iddia etse de, sadece Apple uygulamalarının rakipsiz olduğu bir ekosistem yarattı.

Dava bazı kişilerin Apple’ın “App Store Vergisi” olarak adlandırdığı şeyle ilgili: bir uygulama geliştiricisinin ürünlerinden kazanabileceği uygulama içi gelirden %30 kesinti. Apple’ın bu verginin savunması için sunduğu upuzun bir listesi var; ancak uygulama geliştiricilerinin çoğunun Apple’ın kazançlarının dörtte birinden fazlasına sahip olması gerektiği fikrine katılmadığı oldukça açık bir şekilde ortada.

Dava haberi, geçtiğimiz günlerde Telegram CEO’su Pavel Durov tarafından yayınlanan açık bir mektubun hemen ardından geldi. Mektubun başlığı ise şu şekilde: “Apple’ın Uygulamalardan Aldığı %30’luk Vergiyi Haklı Çıkarmak İçin Kullandığı 7 Mit.”

Durov “Apple, tekel güçlerini korumak amacıyla halkla ilişkiler (pr) ve lobicilik için çok para harcıyor” dedi. Apple’ın aksine iddialarına rağmen, platformundaki sayısız geliştiriciden aldığı %30’luk kesintinin, devasa uygulama mağazasını koruyup sürdürmek için şirkete gerekenden çok daha fazla nakit akışı sağladığını belirtti.

Durov “Bir uygulama mağazasını çalıştırmak ve sürdürmek, Apple’ın uygulama geliştiricilerinden aldıklarının sadece bir kısmına mal oluyor.” diye açıklamasına devam etti. “Apple her üç ayda bir üçüncü taraf uygulamalardan milyarlarca dolar kazanıyor. Ancak, bu uygulamaları barındırmak ve incelemek için gereken masraflar milyarlarca dolar değil on milyonlarca.” Ve Cook’un söylediklerinin aksine, Apple’ın kesintilerinden kaçınmak isteyen kimse gerçekten kendi rakip işletim sistemini oluşturamıyor. Apple ve Android gerçekten de yegane mevcut seçenekler.

“Bir kısır döngü var: işletim sisteminin yeterli kullanıcısı yoksa geliştiriciler uygulama oluşturmaz ve kullanıcılar da yeterli üçüncü taraf uygulaması yoksa o telefonu almaz. (Geliştiriciler) sosyal olarak ilgili bir hizmet oluşturmak istiyorlarsa, sadece mobil dünyanın düopollerinin platformları için uygulamalar oluşturmak zorunda kalıyorlar.”

Bunlar Tim Cook’un duruşmada, başarılı ya da başarısız bir biçimde, durdurmak için saatler harcadığı; ve yine bunlar, AB’nin Haziran ayında şirketin uygulama mağazasına ve uygulama ödeme sistemine iki soruşturma açmasına neden olan aynı iddialar. Yine aynı ayın başlarında Apple, Japon e-ticaret devi Rakuten’in bir şikayetiyle karşılaştı. Rakuten, Apple’ın %30’luk kesintisini e-kitap birimleri Kobo’nun Apple kitaplarını devirebilecek kadar büyümesini önlemek için kullandığını söyledi. Aynı şekilde birkaç ay önce Spotify; Apple’ın Spotify’ın kendi müzik hizmetleri Apple Music ile rekabet etmek için fazla büyümesini önlemek amacıyla bu kesintileri kullandığını belirterek kendi şikayetini oluşturdu.

Zaman, daha çok sayıda kızgın uygulama geliştiricisinin şirkete karşı koyup koyamayacağını gösterecek. Bu arada, Amerikan meslektaşlarına göre konuyu çok daha ciddi şekilde ele alan Avrupalı otoritelerin Apple’ın tekelci yöntemlerini nasıl ele aldıklarını takip etmeye devam edeceğiz.

Etiketler