10 Milyar Dolar Değerindeki Robotik Yazılım Şirketi UiPath 2021 Yılında ABD’de Halka Arzı Hedefliyor

10,2 milyar dolarlık değerlemeye ulaştığı bir finansman turu sonrası açıklama yapan UiPath CEO’su, kurumların veri girişi gibi tekrarlayan görevlerini otomatikleştirmelerine yardımcı olan yazılımlar üreten şirketin önümüzdeki yıl ABD’de halka arz için hazırlandığını söyledi.

CEO Daniel Dines, pandemi sırasında uzaktan çalışma sisteminin benimsenmesiyle otomasyon ihtiyacının arttığını ve böylece ABD’nin UiPath için en hızlı büyüyen piyasa konumuna geldiğini söyledi.

Şirket şimdi COVID-19 ışığında ABD’de halka arz planlarını hızlandırıyor.

“Gelecek yıl, piyasa koşullarının halka arz için uygun olması durumunda, bu adımı atmak için kesinlikle hazırız.” diyen Dines, 2021’in hangi döneminde halka arz edileceğinin de belirsiz olduğunu sözlerine ekledi.

New York merkezli şirket; Alkeon Capital liderliğindeki bir yatırım turunda Accel, Sequoia Capital, Coatue Management, Tiger Global Management LLC, Tencent Holdings ve diğer yatırımcıların katılımıyla 225 milyon dolar topladı. Şirket, bugüne kadar 1,2 milyar dolardan fazla fon topladığını söyledi.

Bu tur, şirketin teknolojik erişimini artıracak ve mühendisliğe daha fazla yatırım sağlayacak potansiyel satın alımlar gibi, UiPath’ın genişlemek üzerine kurduğu stratejik planlamaların bir parçası.

Dines “Serbest nakit akışında pozitife geçmek için çok yakınız, belki de bu çeyrek içinde geçebileceğiz. Bu nedenle bu kaynaklara operasyonel açıdan ihtiyaç duymuyoruz. Bu yatırım turu, stratejik bir turdu.” dedi.

Şirket, 400 milyon doların üstünde yıllık tekrarlayan geliri (annual recurring revenue) olduğunu açıkladı. Bu, aboneliklerden ve dönüş yapan müşterilerden (returning customers) kaynaklanan öngörülebilir geliri ölçen bir metrik.

Sequoia Capital partneri ve UiPath yönetim kurulu üyesi Carl Eschenbach, yatırımcıların güçlü gelir büyümesi nedeniyle şirket için hevesli olduklarını söyledi. Bu yıl küresel iş dünyasındaki değişikliklerin UiPath için bir nimet olduğunu da sözlerine ekledi.

UiPath, sıradan görevleri azaltmak için çeşitli işletmelerle birlikte çalışıyor. Kredilerin işlenmesi için bankalara, veri girişi için hastanelere yardımcı oluyor. Bazı durumlarda düşük vasıflı iş birimlerinin ortadan kalkmasına neden oluyor.

Accel partneri ve UiPath yönetim kurulu üyesi Rich Wong, otomasyonun bazı iş birimlerinin yerine geçeceğini onayladı. “Ancak bu şirketler daha verimli çalıştıkça, yeni şekillerde iş birimleri yaratmalarına olanak sağlayacak.” dedi.

UiPath’in ana rakipleri özel şirket Automation Anywhere Inc. ve halka açık Blue Prism Group Plc. İngiltere merkezli daha küçük çaplı rakibi Softomotive Ltd., Mayıs ayında Microsoft tarafından satın alındı.

İlginizi Çekecek İçerik:

20 Mayıs’ta, DigitalTalks İlkbahar20’de “Yapay Zekadan Değer Yaratmak” başlıklı sohbetimizde UiPath Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora’yı ağırladık. Bu oturumu aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Etiketler