Sushi Yapay Zeka İle Tanışıyor: Japon Mucitin Uygulaması Ton Balığını Değerlendiriyor

Daha önce süpermarketten sushi aldıysanız, Kazuhiro Shimura’nın da maruz kaldığı gastronomik travmayı biliyor olabilirsiniz. Ancak bu “hayal kırıklığı yaratan” ton balığı, güzel bir fikir ortaya çıkardı: Sashimi’nin her zaman lezzetli olduğundan emin olmak için bir yapay zeka (AI) sistemi geliştirdi.

Reklam şirketi Dentsu Group’un Gelecek Yaratıcı Merkezi’nde direktör olan Shimura, bir yandan çiğ balığını yiyip bir yandan da sushi restoranları için yüksek kaliteli ton balığı seçme becerisine sahip olabilmek adına yıllarını vermiş olan balık tüccarlarının televizyon şovunu izlerken “Tuna Scope” AI konseptini buldu.

Balık tüccarlarından gelen verileri derecelendirmek için derin öğrenme algoritması kullanan Tuna Scope, şimdi bir akıllı telefon uygulamasına dönüştü. Japon ticaret şirketi Sojitz Corp. ile teknolojisini tanıtmak için çalışan Shimura, müşterilerin uygulamayı her yerde indirip kullanarak yerel ustalığa (know-how) dayanan bir endüstri için “birleşik bir derecelendirme standardı” oluşturabileceğini söyledi.

Shimura, yurtdışına yapay zeka sertifikalı ton balığı gönderen balık tüccarı Misaki Megumi Suisan’da Reuters’e verdiği demeçte “Bu, insanların lezzetli ton balığı aldıklarından emin olabileceği anlamına geliyor.” dedi.

Her biri yaklaşık 300 kilogram ağırlığında olan en kaliteli balıklar, geçmiş ton balığı ihalelerinde 3 milyon doların üstünde fiyatlarla alıcı buldu. Sorumlu Ton Balığı Balıkçılığını Teşvik Etme Örgütü’ne (Organization for the Promotion of Responsible Tuna Fisheries) göre, dünya çapında her yıl yaklaşık 2 milyon ton ağırlığında ton balığı tüketiliyor ve tüm tüketimin çeyreği Japonya’ya ait.

Shimura, koronavirüs pandemisinin başlamasından sonra Maldivler, İspanya, ABD, Tayvan ve dünyanın birçok yerindeki balık tüccarlarının; balık tedarikçilerini bizzat ziyaret edemeyecekleri için Tuna Scope hakkında kendisi ile irtibata geçtiklerini söyledi.

Tokyo yakınlarındaki Misaki Megumi’deki tüccarlardan birinin alıcılarından olan Shingo Ishii, dünyanın dört bir yanından gönderilen donmuş ton balıklarını Tuna Scope ile analiz etti. Yapay zeka, sonuçları birkaç saniye içinde ortaya koydu.

Ishii “Sanırım bu, önümüzdeki 10 ila 20 yıl için genel bir araç olacak.” dedi.

Ishii, işini kolaylaştıracak bu teknolojiyle alakalı karışık duygularını itiraf etti, ancak nesiller boyunca geliştirilen bir becerinin işe yaramaz olacak olmasını bir tehdit olarak gördüğünü de ekledi.

“Açıkçası, yapay zekayı hala yenebileceğimi düşünüyorum.

Etiketler