Almanya, Wirecard Skandalından Sonra Muhasebe Gözcüsü İle İlişkilerini Sonlandırıyor

Wirecard-Yolsuzluk

Ödeme şirketi Wirecard’ın geçen hafta Almanya’nın en büyük dolandırıcılık skandallarından biriyle birlikte iflas başvurusunda bulunmasının ardından bir Alman hükümet yetkilisi, hükümetin ülkenin muhasebe gözlemcisi ile olan sözleşmesini feshetmeyi planladığını söyledi.

Bil am Sonntag gazetesi Pazar günü erken saatlerde, Adalet ve Maliye Bakanlıklarının Finansal Raporlama Uygulama Paneli (FREP) ile Pazartesi günü ilişkilerini keseceği bildirmişti. FREP, borsadaki şirketlerin mali tablolarını denetleyen yarı özel bir kuruluş.

Daha fazla detay vermek istemeyen ve ismini açıklamayan bir Adalet Bakanlığı yetkilisi “Maliye Bakanlığı ile birlikte sözleşmeyi feshetmek için bir anlaşmaya vardık” dedi.

Maliye Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı. FREP de yorum yapmayı reddetti.

Wirecard hesaplarındaki boşlukları açıklayarak, neredeyse 4 milyar dolar değerindeki borçları nedeniyle Perşembe günü tam anlamıyla bir çöküş yaşadı. Denetçi kuruluş EY, bunun sofistike küresel bir yolsuzluk sonucu olduğunu söyledi.

Bu skandal ayrıca; görevi kötüye kullanmakla ilgili soruşturmaları kısmen FREP’e dayanarak gerçekleştiren ve finansal teknoloji şirketini denetleme konusunda başarısız olduğu iddiaları ile karşı karşıya kalan, Almanya’nın mali düzenleyicisi BaFin’i de gündeme getirdi.

BaFin de yorum yapmaktan kaçındı.

Etiketler