Uber, Bazı ABD Şehirlerinde Saatlik Yolculuk Seçeneği Sunuyor

Uber Technologies yaptığı açıklamada, koronavirüs pandemisi sırasında Amerikalıların önemli yolculukları için yardımcı olmak amacıyla ABD’nin bazı şehirlerinde saatlik yolculuk hizmeti sunacağını söyledi.

Avustralya, Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’daki birkaç şehirde halihazırda mevcut olan seçenek saatlik 50 dolar olacak. Düzenli Uber sürüşleri için ücretler genellikle talep seviyesine ve yolculuk mesafesine bağlı.

Uber, yolculuk yapan müşterilerin, pandemi döneminde sınırlı bir süre içerisinde gerçekleşecek çoklu yolculuklar sırasında farklı sürücülere ve araçlara maruz kalmama talebinde bulunması nedeniyle saatlik özelliği ABD’de de uygulamaya karar verdiklerini söyledi.

Şirket bu özelliğin marketlere, eczanelere ve doktor randevularına yapılacak yolculuklarda kullanılmasının beklendiğini, ancak kullanımların takip edileceği söyledi.

Saatlik yolculuklar 2 Haziran’dan itibaren Atlanta, Chicago, Washington, Dallas, Houston, Miami, Orlando, Tampa Bay, Philadelphia, Phoenix, Tacoma ve Seattle’da hizmete sunuldu. İlerleyen haftalar için de genişleme planları var.

Uber’in gelirinin büyük bir bölümünü oluşturan paylaşımlı yolculuklar Nisan ayında dünya genelinde %80 düşüş yaşadı; ancak şirket bu ayın başlarından itibaren talebin yavaş yavaş toparlandığını söyledi.

18 Mayıs’tan bu yana Uber, dünyanın dört bir yanındaki yolcuların ve sürücülerin yüz siperliği veya maske takmalarını zorunlu tutuyor ve her iki tarafın da kurallara uymayan diğer taraf nedeniyle yolculuğu iptal etmesine ve bu kullanıcıları bildirmesine olanak tanıyor. Bu kuralın sürekli ihlali, yolcuların ve sürücülerin hesaplarının devre dışı kalmasıyla sonuçlanabiliyor.

Etiketler