Tesla, Kaliforniya’daki Yerel Yönetime Karşı Dava Açtı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc., Kaliforniya’daki fabrikasını tekrar açmaya çalışırken eyaletteki yerel makamlara dava açtı. İcra Kurulu Başkanı Elon Musk yerel yönetim ve eyalet makamlarını, Tesla’nın merkezini ve gelecekteki programlarını Kaliforniya’dan Teksas veya Nevada’ya taşımakla tehdit etti.

Alameda bölgesi sağlık departmanı, yerel karantina önlemlerinin koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol altında tutmak konusunda etkili olmaya devam etmesi için otomobil üreticisinin fabrikasının tekrar açılmaması gerektiğini söyledi. Buna rağmen Musk, Tesla’nın Fremont-Kaliforniya’daki Tesla fabrikasını tekrar açtırmak için ısrar ediyor.

Alameda bölgesinin Mayıs ayının sonuna kadar karantinada kalması planlandı ve sadece önemli işletmelerin yeniden açılmasına izin verildi. Bölge yetkilileri, Tesla’nın kriterleri karşılamadığını ve açılmaması gerektiğini belirtmişti. Yetkililer, dava hakkında yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla, resmi bir blog yazısında; Fremont’taki operasyonlarını tekrar başlatacağını, bölgenin tutumu nedeniyle Tesla’nın şirket ve çalışanlarının işe geri dönebilmesini sağlamak için de yasal yollara başvuracağını söyledi.

Şirket; personel için çevrimiçi video eğitimi, çalışma alanının bölümlere ayrılması, vücut ısısı taraması, koruyucu ekipman giyme gereksinimleri, çok sıkı temizlik ve dezenfeksiyon protokolleri gibi uygulamaları içeren kapsamlı bir işe dönüş planı hazırladığını söyledi.

Tesla, Fremont fabrikasının bulunduğu Alameda bölgesindeki sağlık yetkililerini yeniden açma planları hakkında bilgilendirdiklerini; ancak yetkili görevlilerin çağrı veya e-postalara yanıt vermediğini iddia etti.

Alameda’nın yakın zamanda “Tesla ekibiyle doğrudan iletişim kurduğunu ve yakın bir şekilde çalıştığını” söyleyen Halk Sağlığı Departmanı, bu iddialara ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla, Cumartesi günü San Francisco federal mahkemesinde bölge aleyhinde dava açtı ve Kaliforniya valisinin Perşembe günü eyaletteki fabrikaların yeniden açılmasına izin verileceğini söylemesinden sonra, Tesla için devam eden kısıtlamaları bölge tarafından yapılan bir “güç kapma girişimi” olarak nitelendirdi.

Şirket dava dosyasında Alameda’nın hem valinin almış olduğu karara hem de federal ve Kaliforniya yasalarına karşı çıktığını söyledi. Bunların yanı sıra açık sözlülüğüyle bilinen Musk, Twitter’da yakınarak yerel hükümet nedeniyle eyaletten ayrılabileceklerini söyledi. Musk, Tesla’nın ABD’deki tek araç fabrikası olan San Francisco Körfezi bölgesi tesisine atıfta bulunarak “Fremont’taki üretim faaliyetlerine tekrar başlayıp devam ettirsek bile, buradaki faaliyetin devamı Tesla’nın gelecekte nasıl muamele göreceğine bağlı.” şeklinde bir tweet paylaştı.

Alameda bölgesi yetkilileri, yaptıkları açıklamada Tesla ile fabrikada çalışan “binlerce çalışanın sağlığını ve refahını korurken fabrikanın yeniden açılmasına olanak sağlayan” bir güvenlik planı geliştirmek için çalıştıklarını ve bu plan için yakın zamanda anlaşmaya varmayı dört gözle beklediklerini söyledi.

Fremont Belediye Başkanı Lily Mei, Cumartesi günü bölge yetkililerini “yeniden açılma için kabul edilebilir kurallar” konusunda işletmelerle birlikte çalışmaya davet etti.

Musk, Perşembe günü çalışanlara Cuma öğleden sonra Fremont’da sınırlı üretimin yeniden başlayacağını söylemişti. Tesla geçen yıl Fremont tesisinde yaklaşık yarım milyon araç üretti; tüm üretim tesisini taşımak çok büyük bir teşebbüs.

Wedbush analisti Dan Ives, şirketin üretimi yeniden konumlandırmasının 12 ila 18 ay sürebileceğini söyledi.

Tesisin yerini değiştirme tehdidi, Tesla’nın rekor talep ve kar marjları yaratmasını beklediği Model Y spor araçlarının Fremont’taki üretimini artırma hedefi nedeniyle de göze çarpıyor.

Mart ayında Tesla’nın Fremont’ta üretimi durdurup durdurmayacağı konusunda Kaliforniya yetkilileriyle tartışan Musk, karantina ve evde kalma emirlerini eleştirerek bunu “anayasaya aykırı” ve ABD iş dünyası için “büyük bir risk” olarak nitelendirdi.

Tesla hisseleri 18 Mart’tan bu yana %127 değer kazandı; geçtiğimiz haftayı da %16,8’lik artışla tamamlayarak Cuma günü 819,42 dolar olarak kapanış yaptı.

Etiketler