Amazon, Depo Çalışanları İçin Saatlik Ücret Artışını 16 Mayıs’a Kadar Uzattı

CNBC’nin bir haberine göre Amazon, depo çalışanlarının saatlik ücretlerindeki artışı 16 Mayıs’a kadar uzatıyor. Şirket ilk olarak Mart ayında, talepte meydana gelen büyük artış sonrası işe alımları artırmasının yanı sıra, depo çalışanlarının saatlik ücretlerini de 2 dolar artıracağını duyurmuştu.

Ücret artışı geçici olarak uygulanacak ve 1 Mayıs tarihinde sona erecek şekilde planlanmıştı. Şimdi ise Amazon; depolarda, marketlerde ve paket dağıtım platformlarında görev alan çalışanları motive etmek amacıyla ücret artışı süresini uzatıyor.

Bir Amazon sözcüsü “Bu zor dönemde yoğun talep görmeye devam ediyoruz, ekibimiz; müşterilerimiz ve toplum için inanılmaz işler yapıyor.” dedi. Habere göre Amazon, şu anda sadece ABD’deki 110 tesiste 250.000’den fazla fulfillment merkezi çalışanı istihdam ediyor.

Sunduğu bu ek faydalara rağmen Amazon, COVID-19 salgını sırasında sağlık ve güvenlik konularını ele alış biçimi sebebiyle şiddetli eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Çalışanlar, testleri pozitif çıkan çalışanlar olmasına rağmen depoların açık kalması konusunda şikayetçi oldu; ayrıca Amazon, testleri pozitif çıkan çalışanlarla temasa geçmiş veya geçebilecek olan iş arkadaşlarını bilgilendirmemekle suçlandı.

Depo çalışanlarının geçen ay New York’ta başlattığı grev, Amazon’un kendi kendine tecrit kurallarını ihlal ettiğini öne sürerek grev organizatörlerinden birini işten çıkarması sonucu ulusal manşetlere taşındı. Sonrasında sızdırılan belgeler, Amazon yöneticilerinin şirket içinde yükselen çalışan hareketini (labor movement) itibarsızlaştırmak için Chris Smalls isimli organizatöre iftira atma planlarını ortaya çıkardı.

Nisan ayının başlarında ilk kez bir Amazon depo çalışanı COVID-19 sebebiyle hayatını kaybetti ve Smalls olayından bu zamana kadar; Amazon hem kurumsal birimlerden hem de diğer depo birimlerinden bazı çalışanları işten çıkardı. Bu durumdan etkilenen aktivistler ve çalışanlar, işten çıkarmaların şirketin salgın sırasında güvenlik sorunlarıyla nasıl ilgilendiği hakkında konuşmalarının bir misillemesi olarak gördüklerini belirttiler. Şimdi; Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, Amazon’un çalışanlarının haklarını ihlal edip etmediğini araştırıyor. Ayrıca, Amazon teknoloji birimleri çalışanları da şirketin eylemlerini protest etmek amacıyla hastalık iznine çıkıyor.

Bir Amazon sözcüsü şirket çalışanlarının işten çıkarılması hakkında “Her çalışanın, işverenin çalışma koşullarını eleştirme hakkını destekliyoruz; ancak bu hak, tüm iç politikalara karşı tam bir dokunulmazlık imtiyazıyla birlikte gelmiyor. Bu çalışanları, iç politikaları sürekli olarak ihlal ettikleri için işten çıkardık.” dedi. Şirket ayrıca işten çıkarılan depo çalışanları hakkında, protesto etmek hakkının “kötü eylemlere; özellikle de meslektaşlarının sağlığını, refahını veya güvenliğini tehlikeye sokan eylemlere karşı tam bir dokunulmazlık özelliği sağlamadığını” söyledi.

Etiketler