eBay, CEO Olarak Walmart Yöneticisi Jamie Iannone’i Göreve Getirdi

eBay Inc., Walmart yöneticisi Jamie Iannone’u CEO olarak seçti. Aktivist yatırımcı Starboard Value’nun yönetimi sarsmak için yaptığı baskılar sürerken, e-ticaret firması tüm dizginleri bir yabancıya teslim etti.

Bu atama, eBay’in hisselerini %1’inden fazlasına sahip olan Starboard’un; eBay’in 14 kişilik yönetim kuruluna 4 yönetici atamayı ve genel müdürlüğe şirket dışından birinin gelmesini istemesinden 1 ay sonra gerçekleşti.

Devin Wenig, eBay yönetim kurulu ile yaşadığı fikir ayrılıkları nedeniyle Eylül ayında istifa ettiğinden beri; e-ticaret şirketinin CFO’su Scott Schenkel geçici CEO olarak görev yapıyor.

Son olarak Walmart eCommerce’de COO olarak bulunan Iannone, daha önce 2001’den 2009’a kadar eBay’de farklı pozisyonlarında yönetici olarak görev aldı ve yeni görevine 27 Nisan’da başlayacak.

Risk fonu (hedge fund), Mart ayında eBay’in ilanlar (classifieds) birimini pazaryeri biriminden ayırma konusunda yavaş olduğunu söyledi.

Geçen yıl e-ticaret şirketi, aktivist yatırımcılar Elliott Management Corp. ve Starboard’un tavsiyesiyle biletleme şirketi StubHub’ı 4,05 milyar dolara sattı. Elliott Management ve Starboard, bu satışın eBay’in değerini iki katına çıkarabilecek bir planın parçası olduğunu düşündüklerini belirttiler.

eBay yönetim kurulu üyesi ve Elliott ortağı Jesse Cohn, “Jamie’nin eBay’in yeni CEO’su olarak duyurulması, şirket için çok olumlu.” dedi. “Geçtiğimiz yıl eBay, StubHub’ın satışından tam bir kazanım elde etti ve Classifieds (ilanlar) bölümü için de değeri en üst seviyeye çıkarma konusunda seçeneklerini araştırma sürecinde.”

eBay, 2020 yılının ortalarında ilanlar (classifieds) birimi hakkında bir güncelleme yayınlamayı planladığını söyledi.

Etiketler