Bulmaca Hayranları Koronavirüs Tedavisi İçin Bilim İnsanlarına Kitle Kaynak Yardımında Bulunuyor

Foldit, bilim insanlarının tıbbi yenilikler geliştirmelerine yardımcı olmak için oyunları kullanan çevrimiçi bir bulmaca platformu. Washington Üniversitesi’nin Oyun Bilimi Merkezi tarafından oluşturulan Foldit, bilimsel bir geçmişe sahip olsun ya da olmasın herkesin oynaması için pazarlanıyor. Oyuncular oyunu indirip, bir kullanıcı adı ile kaydolup milyonlarca insanın hayatında fark yaratan bir ilaç oluşturmak için oynamaya başlıyorlar.

Oynaması ücretsiz olan Foldit, kar amacı gütmeyen bir fikir. Mevcut COVID-19 bulmacaları, oyunculardan virüsün sivri şekline uyan yeni bir protein tasarlamalarını istiyor. Böylece proteinin virüsün hücrelere yapışmasını ve böylece birine bulaşmasını engellemesi sağlanıyor. Tüm Grand Challenge Bilim Bulmacaları üniversitenin Protein Tasarım Enstitüsü tarafından belirleniyor ve belirli bir süre oynamaya açık. En umut verici protein tasarımları laboratuvarda test ediliyor ve tıbbi bir çözüm oluşturmaya yardımcı olan herkes uygun şekilde ödüllendiriliyor. Yakın zamanda, başka bir çalışma alanıyla ilgili bir bilimsel yayında birkaç oyuncunun da adı geçti.

Oyunlar, farklı insan gruplarının eğitimi ve kaynaşması için kullanılan bir yöntem olarak daha popüler hale geliyor. Çevrimiçi bir oyun, nörolojik hasarların yeni bir tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca Chicago’da çevrimiçi oyuncular tarafından kontrol edilen bir çöp toplama robotu o kadar popüler oldu ki, şu an yeni bir sürümü geliştiriliyor.

Kitle kaynak kullanımı, dünyanın dört bir yanında milyonlarca vatandaşın kapalı alanlarda uzun süre kapalı kalması nedeniyle gizli bir sosyal çözüm kaynağı olabilir. Tüm bu enerji ve yaratıcılık için çıkış noktaları gerekiyor. Mevcut COVID-19 sağlık acil durumu için en kısa zamanda bir aşıya ihtiyaç duyulmasının yanı sıra, ortak problem çözme yöntemlerinden faydalanabilecek bir dizi başka toplum mücadeleleri de olabilir.

Etiketler