Instacart ve DoorDash, COVID-19 Teşhisi Konan Çalışanlarına Ücretli Hastalık İzni Sunuyor

Instacart, DoorDash ve Postmates; yeni koronavirüs salgını nedeniyle mesailerini kaçırmak zorunda kalan çalışanlarının (gig workers) karşılaşabilecekleri olası mali yükler konusunda yardımcı olmak için yeni politikalar açıkladı.

Instacart’ın COVID-19 teşhisi konulan ve zorunlu karantinaya alınan yarı zamanlı çalışanları veya tam zamanlı “shopper”ları, 14 güne kadar ödeme alabilecek. Benzer politikalar, koronavirüsten etkilenen sürücülerine iki haftalık ücretli izin ile telafi sunan Uber ve Lyft’ten de gelmişti. Ancak Instacart’ın bloguna göre; bu politikanın yalnızca 9 Mart’tan itibaren 30 gün boyunca kullanılabilir olacağını belirtmek gerekiyor.

Instacart ayrıca, ülke çapındaki mağaza “shopper”larına hastalık ödeneği sunuyor; bu ödenekler yarı zamanlı çalışanları da kapsıyor. Bu avantaj daha önce yalnızca belirli pazarlardaki “shopper”lara sunulmuştu. Instacart “shopper”ları, çalışılan her 30 saat için 1 ve yılda en fazla 40 saate kadar hastalık ödeneği alabiliyor. Hastalık ödeneği tahakkuku bu yılın başlangıcı baz alınarak geri ödeniyor.

DoorDash yaptığı açıklamada “COVID-19 teşhisi konmuş veya halk sağlığı yetkilileri doğrultusunda karantinaya maruz kalan Dasher’lar ve Caviar kuryeleri için iki haftaya kadar yardım sağlanacak. Bu program; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya’da hizmet verdiğimiz tüm pazarlarda küresel olarak kullanılabilir olacak.” dedi.

Postmates de 22’den fazla eyaletteki teslimat işçilerinin COVID-19 ile ilgili tıbbi masraflarının maliyetini ödemek için kullanabilecekleri bir fonu (geri ödemeli) devreye aldığını duyurdu. 

Instacart ayrıca, Kuzey Amerika’da yeni bir “Teslimatı Kapıma Bırak” seçeneği sundu. Bu seçenek daha önce test aşamasındaydı ve şirket “son birkaç hafta boyunca bu özelliğin kullanımında önemli bir artış” gördüğünü söyledi. Bu sebeple bu özelliği ulusal olarak uygulamaya koymaya karar verdi. Postmates de Cuma günü benzer bir özellik sundu.

DoorDash de siparişlerin kapıya bırakılması için talimat vermenize izin veriyor. Yaptığı açıklamada “kısa bir süre içinde sunulmak üzere, temassız teslimat için geliştirilmiş teslimat seçeneklerini test ettiklerini” söyledi. Grubhub da ayrıca sipariş verirken teslimat talimatı vermenizi sağlıyor.

Etiketler