Bu Akıllı Tulum Bebeklerde Motor Gelişimini Ölçüyor

Helsinki Üniversitesi’nden disiplinler arası bir araştırma ekibi tarafından tasarlanan akıllı tulum, bebeklerin fiziksel hareketlerini ölçüyor. Doktorların erken nörolojik gelişimi değerlendirmelerine yardımcı olmak için üretilen tulum hareketin kendisini, hareket zamanını ve bebeğin fiziksel konumunu kaydediyor. Şimdiye kadar bu değerlendirme nitelikseldi ve genellikle bir doktor ofisinde ölçülüyordu. Fakat bebekler ve küçük çocuklar yabancı bir ortamda evlerindekine göre farklı davranıyorlar.

Akıllı tulum sağlık profesyonellerine çok daha uzun bir süreyi kapsayan kantitatif veriler sağlıyor. Bebekler tulum giyerek eve dönüyor ve 24 saat sonra aileleri tulumu analiz için hastaneye geri gönderiyor. Şu an beş aylıktan küçük bebekler bunları kullanabiliyor ve ileride daha büyük çocuklar için tek parça olanları da kullanılabilecek.

Çocuklarda gelişimsel anormalliklerin erken tespiti oldukça önemli. Sensörlerin verilerini değerlendiren makine öğrenimi algoritması, insani eşdeğer hassasiyet testini geçti ve dört uzvun hepsinin kapasitesine göre bilgileri analiz edebiliyor.

Algılama oranları sağlık endüstrilerinde daha hızlı ve daha verimli bir şekilde büyüdükçe, giyilebilir cihazlar gittikçe daha karmaşık hale geliyor; ölçeklenebilir ve sağlam tarama yöntemleri sağlayıcıları olarak kullanılıyor. Nano sağlık teknolojisindeki sürekli gelişmeyle birlikte; sağlık hizmetindeki giyilebilir cihazlar çeşitli hastalıklar ve yaş grupları için kapsamlı, sürdürülebilir ve uzun vadeli sağlık yönetimi çözümleri yaratma potansiyeline sahip. Yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine erişilebilirlik yakın zamanda arttıkça, en yaygın rahatsızlıklar ve ölüm nedenleri bugün gördüğümüzden çok farklı olabilir.

Etiketler