Uzayda Cinselliği Çözmemiz Gerekiyor ve Teknoloji Bu Konuda Yardımcı Olabilir

2018 yapımı film “A.I. Rising”, uzay yolculuğu sırasında makinelerin arzuları nasıl yerine getirebileceğini ve insanları nasıl destekleyebileceğini araştırıyor. Ve bu film uzay araştırmaları ile ilgili sorunlara çözüm içerebilir.

Astronotlar, titiz eğitimlerine rağmen ihtiyaç sahibi insanlar olmaya devam ediyor. Uzay araştırmaları ve kolonileşmenin başarılı olması için tabuların üstesinden gelmeli, insan ihtiyaçlarını ve arzularını göz önünde bulundurmalı ve geleneksel ahlaktan ziyade bilime dayalı somut, gerçekçi çözümler sunmalıyız.

İnsanlar küçük gruplarda, kapalı, izole ortamlarda uzun süre başarılı olabilir mi? İnsanlar sınırlı ilişki, yakınlık ve cinsellik imkanlarıyla başa çıkabilir mi?

Seks teknolojisi buna bir cevap olabilir.

Erotik insan-makine etkileşimlerini araştıran araştırmacılar olarak, insanlığın esenliği üzerindeki etkileri ve potansiyel uygulamaları ile – hatta gezegenimizin ötesi için de – ilgileniyoruz.

Uzayda Seks

Uzay araştırmaları ve kolonileşme, insanlığın en büyük çabalarından biri; ancak bu çaba zorlukları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri uzay yolculuğunu insan uyumlu, yani fiziksel ve psikolojik olarak uygulanabilir kılmak. Yakınlık ve cinsellik temel ihtiyaçlar olarak göz önüne alındığında, insan-uzay uyumluluğu için temel konular haline geliyor.

İnsanlar uzayda nasıl seks yapacak? Türleri Dünya’nın ötesine yayabilir miyiz? Uzay gemileri ve yerleşim yerlerinde yakın ilişkiler neye benzeyecek?

Bugüne kadar, NASA ve diğer uzay ajansları bir uzay görevi sırasında herhangi bir cinsel aktivitenin meydana geldiğini reddetti. Ya uzayda seks gerçekleşmedi ya da kimse bundan bahsetmedi. Bununla birlikte, Ay ve Mars’a yönelik uzun süren insanlı çalışmalar, uzayda yakınlaşma ve cinselliğin geleceği ile ilgili endişeleri gündeme getiriyor.

Uzayın araştırılması ve kolonileştirmenin insanların uzun süre ilişki, yakınlık ve cinsellik fırsatlarını sınırlayacağı gerçeği önemli bir endişe. Çok yakın gelecekte, insanlı görevler sadece küçük ekipleri ve yerleşimleri içerecek. Daha az insan, yakınlık için daha az fırsat anlamına geliyor – bağlantı kurmak için partner bulmayı zorlaştırıyor ve mürettebat üyeleri arasındaki gerilimi potansiyel olarak artırıyor.

Örneğin; kişiliğimize, tercihlerimize ve cinsel tercihimize uygun ortaklar bulmak zor olabilir. Bir ilişki sona erdiğinde, insanlar eski partnerinin de olduğu bir gemide kalmaya devam edecek; bu da muhtemelen bir mürettebatın ruh halini ve tehlikeli ortamlarda hayatta kalmak için gerekli ekip çalışmasını bozacak.

İnsani İhtiyaçlar

Bazı insanlar tamamen yoksunluk planına dayanabilirken, bu yoksunluk başkalarının fiziksel ve zihinsel sağlığına zarar verebilir – özellikle daha büyük gruplar uzaya giderken. Yine de NASA, uzayda yakınlık ve cinsellik konularını ele almaktan korkuyor gibi görünüyor. 2008 yılında NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nin sözcüsü Bill Jeffs şöyle dedi: “Uzayda cinsellik eğitimi almıyoruz ve bununla ilgili devam eden bir çalışmamız yok. Bu sizin üzerinde durduğunuz bir konuysa, tartışacağımız bir şey yok.”

İnsan cinselliği hakkında bildiklerimiz göz önüne alındığında, bu durum sorumsuz görünüyor. Araştırmanın cinsel sağlık ve uzayda esenlik ile ilgili temel sorunları incelemesini önlüyor. Örneğin; sıfır yerçekiminde cinselliğin hijyen ve dağınıklığını nasıl ele alırız? Eğer insanlar erotik uyarım ve sevgiden yoksun uzun sürelere katlanmak zorunda kalırsa, bir ekibin psikolojik refahını nasıl koruyacağız? Uygulanan yoksunluk ampirik kanıtlara dayanan makul bir çözüm mü?

Seks Teknolojisi Ve Erobotlar

Erotik teknolojilerin uzaydaki mürettebat ve yerleşimciler için kullanılabilir olmasını sağlamak bir çözüm olabilir.

Bu çözüm, cinsel zevk ve tatmin için kullanılabilecek cinsel güçlendirme veya uyarım için kullanılan herhangi bir nesneyi, yani seks oyuncaklarını içerebilir. Ancak seks oyuncakları, insani erotik ihtiyaçların sosyal boyutlarını ele almıyor. İşte erobotlar burada devreye giriyor.

“Erobot” terimi; tüm sanal, somutlaşmış ve artırılmış yapay erotik ajanları ve bunları üreten teknolojileri tanımlıyor. Örnek olarak bunlar seks robotları, erotik sohbet botları, sanal veya gerçekliği artırılmış partnerler olabilir. Erobotik, insan-erobot etkileşimlerini ve ilgili fenomenleri inceleyen disiplinlerarası bir araştırma.

Önceki teknolojilerin aksine erobotlar, kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yapay ajanlarla yakın ilişkiler kurma fırsatı sunuyor. Ancak erobotik teknolojiler kamu ve akademik söylemleri kutuplaştırıyor: bazıları zararlı normları teşvik ettiği düşüncesiyle kınıyor; diğerleri ise potansiyel faydalarını, sağlık, eğitim ve araştırma uygulamalarını savunuyor.

Erobotlar, uzay araştırmaları ve kolonizasyonun insanlık dışı koşullarıyla mücadele etmek için pratik bir çözüm. Dahası, erobotlar uzayda yakınlık ve cinsellik sorunlarına bilimsel, ilişkisel ve teknolojik perspektiflerden yaklaşmamızı sağlayabilir.

Erobotlar, mürettebat üyelerine ve yerleşimcilere arkadaşlık ve cinsel zevk sağlayabilirler. Seks oyuncaklarının yeteneklerinin ötesinde, erobotlar sosyal boyutları erotik deneyimlere dahil edebilirler. Yalnızlığa ve yalnızlıktan kaynaklanan kaçınılmaz endişelere yardımcı olabilirler. Romantik partnerler olarak hareket edebilir, cinsel olanaklar sağlayabilir ve insan cinselliğiyle ilişkili riskleri azaltabilirler.

Erobotlar ayrıca yakınlık ve duygusal destek sağlayabilir. Ve son olarak, erobotların sensörleri ve etkileşimli yetenekleri, astronotların fizyolojik ve psikolojik sağlığının izlenmesine yardımcı olabilir; günlük tıbbi muayenelerin bir tamamlayıcısı olarak işlev görebilir.

Erobotlar birçok şekilde olabilir ve hafif malzemeden yapılabilir. Sanal veya artırılmış gerçeklik yoluyla tezahür edebilir, etkileşimli ve sürükleyici erotik deneyimler sağlamak için seks oyuncakları ile birleştirilebilirler. Aynı teknoloji dünyadaki sevdiklerinizle erotik deneyimler yaşamak için de kullanılabilir.

Uzaya Taşınmak

Erotik teknolojinin insanlı uzay görevlerindeki potansiyelinden yararlanmak için; akademi, hükümet alanı programları ve özel sektör arasında işbirliği kurmalıyız.

Erobotlar uzay araştırma programlarına katkıda bulunabilir. Pozitif bir cinsellik – teknoloji çerçevesine dayanan bir alan olarak, insan yaşamında yakınlık ve cinselliğin öneminin farkında olarak; sağlık ve esenliğe yönelik teknolojinin gelişimini teşvik edebilir.

Ve nihayetinde, son sınıra giderken teknoloji ve cinsellik konusundaki tabularımızı yıkmalıyız.

Etiketler