eBay Ürün Fotoğrafı Arka Planlarını Kaldırmak İçin Artık Görüntü İşleme Kullanacak

eBay, satıcıların listelemelerinin öne çıkmasına yardımcı olmak için görüntü işleme (computer vision) ile çalışan yeni bir özellik sunuyor. Görüntü Temizleme isimli bu özellik, görüntüde yalnızca satılan öğenin görünmesi için arka planı otomatik olarak fotoğraftan kaldırıyor.

Çoğu insanın Photoshop uzmanı olmadığını ve evlerinde profesyonel fotoğraf stüdyoları olmadığını varsayabiliriz, ancak iyi bir kameraya sahip bir akıllı telefona sahip olmaları muhtemel. eBay uygulamasının yeni sürümünde, satıcılar sattıkları öğenin fotoğrafını çekebilecek ve ardından çamaşır sepetlerini veya kirli masaları ortadan kaldırarak nesnenin arkasındaki arka planı tamamen beyaza çevirebilecekler.

Konu ile ilgili blog yazısında eBay şöyle yazdı: “İlk izlenim sadece bir anlık oluyor ve temiz beyaz arka plana sahip listelemelerin daha hızlı satılma potansiyelleri var.”

Kullanıcılar ayrıca gözden kaçan alanları manuel olarak “rötuşlayabiliyor”. Ön plan ve arka plan arasındaki kontrastın yanı sıra ürünün şekli ve biçimi otomatik aracı etkileyebiliyor, bu nedenle manuel bir seçenek daha yararlı olabiliyor.

Bu özellik esas olarak görüntüleri daha çekici hale getirmeyi amaçlarken, eBay ayrıca SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda da yardımcı olacağını söyledi. Nasıl yapılacağı tam olarak belli değil, ancak daha temiz resimlere sahip listelemeler arama motoru sonuçlarında daha çok göze çarpabilir ve böylece daha fazla kullanıcıyı tıklamaya teşvik edebilir – ne kadar çok tıklama, o kadar çok görünürlük.

eBay, bilet satış iştiraki StubHub ve yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olduğu bildirilen ilan-reklam işleri de dahil olmak üzere şirketlerinin çeşitli bölümlerini sattıkça, en iyi bilindiği sektör olan e-ticaret platformu olmaya geri dönüyor. eBay, satış ve satın alma deneyimini geliştirmek için harekete geçti ve yapay zeka (AI) son birkaç yıldır bu çabada giderek daha büyük bir rol oynamaya başladı.

Yeni özellik şu anda ABD, İngiltere, Almanya ve Avustralya’daki eBay Android ve iOS uygulamalarında sunuluyor; önümüzdeki ay boyunca dünyanın diğer bölgelerine de ulaşacak.

Etiketler