ABD’li Startup Depo ve Dağıtım İşlerinin Tam Otomatik Olması İçin Robotlar Yaratıyor

ABD merkezli startup Berkshire Grey, endüstriyel robotlar oluşturmak için makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerini kullanıyor. Şirket, robotların henüz bir makine tarafından gerçekleştirilmemiş görevleri otomatikleştirebileceğini söylüyor.

Berkshire Grey, robotları için değişen durumlara gerçek zamanlı tepki vermelerini sağlayan patentli bir yazılım geliştirdi. Şirket, robotlarının yeni bir tutuşa sahip olduklarını ve bu tutuşun mevcut modellerden daha iyi bir biçimde ürünleri seçmelerini ve paketlemelerini sağladığını söylüyor. Girişimin bulut tabanlı yazılımı sayesinde robot sürekli öğreniyor ve algısını geliştiriyor; operasyonel iş süreçlerini planlıyor, algılıyor ve kavrıyor.

Robotlar, temel olarak torbalı ve torbasız ürünleri kavramak için özel olarak tasarlanmış ve yapay zeka güdümlü yazılıma sinyal gönderen sensörlerle donatılmış vakumlu büyük kollardan oluşuyor. Kullanılan teknoloji; bir kutunun boş olup olmadığını veya malların değişip değişmediğini hemen algılıyor, durumun videolarını alarak robotun hızlı bir şekilde yanıt vermesini ve öğrenmesini sağlıyor.

Başlangıçta Softbank dahil yatırımcılardan 238 milyon euro toplandı. Berkshire Grey, fonları operasyonlarını genişletmek için kullanmayı planlıyor.

Etiketler