Amacınızı Bulmak İçin Yardıma İhtiyacınız Olduğunda Sorulacak 5 Soru

Mark Twain bir zamanlar bir insanın hayatındaki en büyük iki günün doğdukları gün ve nedenini keşfettikleri gün olduğunu söyledi. Derin mi? Kesinlikle. Ama dürüst olalım: İlk gün biraz pasif bir deneyim. Ancak ikinci günün üzerinde çok fazla baskı olabilir. Bazılarımız amacımızı (kariyerlerimizde veya başka bir şekilde) hızlı bir şekilde tanımlayabilirken, diğerleri “Neden buradayım?” sorusuna cevap vermekte zorlanabilirler.

“Liderin En Büyük Dönüşü: Liderleri Çekmek, Geliştirmek ve Çoğaltmak” kitabının yazarı John Maxwell, “Herkesin bir amacı olduğuna ve bir sebeple yaratıldığına inanıyorum” diyor. “Amacınız sizi köklü tutan bir çapa. Aynı zamanda yükselmenize yardımcı olan Kuzey Yıldızınız. Ancak bulmak her zaman kolay değil.”

Sizinkini bulmakta zorlanıyorsanız, Maxwell kendinize şu beş soruyu sormanızı öneriyor:

  1. Neyi İyi Yapıyorsunuz?

Bu soru, sizi diğerlerinden ayıran eşsiz yeteneği ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Belki de topluluk önünde konuşma veya motive etme konusunda iyisiniz. Ya da belki bilgisayar hatalarını bulmakta ya da zor zamanlarda arkadaşlarınızı desteklemekte iyisiniz. İster sert ister yumuşak bir beceriye sahip olun; neyi iyi yaptığınızı bilmek, yeteneklerinizi amacınıza uygun şekilde kullanmanıza yol açacak.

  1. Arkadaşlarınız Neyi İyi Yaptığınızı Söylüyor?

Ne yazık ki, kendi yeteneğinizi bulmak zor olabilir. Bir şey doğal olarak geldiğinde, her zaman özel görünmez. Biraz yardım almak için ailenize veya arkadaşlarınıza neyi iyi yaptığınızı sorun. Bu soru tanımlamanın özünü oluşturuyor. “Birçoğumuz kendimizi tanımıyoruz,” diyor Maxwell ve ekliyor: “Hepimizin kör noktaları var, ancak diğerlerinden yeteneklerinizi tanımlamanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.”

Maxwell birkaç kişiye sormanızı öneriyor. Belirli yetenekleri tekrar tekrar duymaya başladığınızda, güçlü olduğunuz bir alanı belirlemiş olursunuz.

  1. Bir Şey Yapacak Veya Olacak Olsanız, Ne Yapar Veya Olursunuz?

Bu soru içsel arzularınıza bağlı; amacınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Bu soruya cevap vermenin iyi bir yolu, boş zamanlarınızda yapmaktan hoşlandığınız şeyleri, gönüllü olarak çalıştığınız veya aradığınız projeleri düşünmek. Ayrıca, zamanın uçup gittiği günler içindeki önemli noktaları düşünebilirsiniz; bir projeye kapıldığınızda veya daldığınızda ne yapıyorsunuz?

“Bunlar da yeteneğinizle uyumlu olmalı, amacı tutkuyla karıştırmamak da önemli.” diyor Maxwell. “Bazen tutkunuz hiç iyi olmadığınız bir şeydir” diyor. “İyi olmadığınız bir şey hakkında tutkuluysanız, kariyer değil hobi olarak yapabilirsiniz.”

  1. Bir Şey Yaptığınızda Sonucu Ne Oluyor?

Amacınız size bir geri dönüş sağlar ve bu soru, sonuç üreten şeyleri belirlemenize yardımcı olur. Örneğin, yeteneğiniz satış ise, muhtemelen her ay hedeflerinize ulaşırsınız. Veya yenilikçi düşüncede iyiyseniz, iş yerinde yeni projeler ortaya çıkaran fikirleri paylaşabilirsiniz. Size övgü ve ödül kazandırmak için yaptığınız işlere dikkat edin.

“Güçlü yönler ve amaç bilgiden daha fazlası.” diyor Maxwell ekliyor: “Bilgi abartılıyor. Siri’ye sorabilirim ve bana istediğim cevabı verir. Fakat bir şeyi biliyor ama kullanmıyorsanız bunun değeri nedir? Bilmenin veya öğrenmenin sonucu eylem uygulamasıdır. ”

  1. Nasıl Daha İyi Olabilirsiniz?

Özgün yeteneğinizi belirledikten sonra, kendinizi diğerlerinden ayrı kılmak için ince ayar yapmanız ve daha fazla çalışmanız gerekiyor. Yetenek sahibi olmak sizi özel kılmaya yardımcı olurken, onu daha da geliştirmek sizi güçlü yapabilir. “Büyüme potansiyeliniz güçlü yönlerinize bağlı.” diyor Maxwell ve ekliyor: “Zayıf bölgelerinizde büyüme potansiyeliniz düşük, ancak güçlü yönlerinizi artırmak için çalışırken daha yüksek bir kapasiteye sahipsiniz.”

Amaç Neden Önemli?

“Biri tıkandığında muhtemelen hayatındaki amacını tanımlamamıştır.” diyor Maxwell. “Ancak amacınızı keşfettikten sonra gayeli bir yaşama ulaşabilirsiniz. Amaçlılık sizi tamamen yeni bir seviyeye taşır.”

“Hiç kimse sevmediği veya iyi yapamayacağı bir şeyi yapmayı başaramadı.” diyor Maxwell. “Her gün milyonlarca insanın, yapmaktan hoşlanmadığı bir şey yaptığını ve neden başarılı olmadıklarını merak ettiklerini görüyorum. Başarı, hayattaki amacınızı bilmek ve maksimum potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir büyüme planına sahip olmaktır.

Etiketler