Netflix Paris’te Ofis Açtı ve Yeni Fransızca Diziler Yapmayı Planlıyor

Amerikalı televizyon yayın şirketi Netflix, Paris’te yeni bir ofis açtı ve 2020’de 20’den fazla orijinal Fransızca yapım geliştirmeyi planladığını söyledi.

2014 yılında Fransa’da 40 kişi ile açılan ve Paris’te mevcut operasyonları olan Netflix; altı film, dokuz dizi ve üç belgesel de dahil olmak üzere 24 Fransızca yapım üretti.

Önümüzdeki yıllarda birkaç yeni şovun yanı sıra yapım ortakları tarafından çekilecek dizi ve filmler üretmeyi planlıyor.

Netflix, zengin film ve dizi kataloğu sayesinde müşteri tabanının son yıllarda hızla büyüdüğünü gördü ve medya holdingi Vivendi’nin – Fransa’daki 8,3 milyon da dahil olmak üzere – 16,2 milyon abonesi olan köklü yerel ücretli TV operatörü Canal+’ın pazar payının bir kısmına ortak oldu.

Fransız haftalık dergi L’Express ile yaptığı röportajda Netflix CEO’su Reed Hastings, şirketinin şu anda Fransa’da 6,7 ​​milyon abonesi olduğunu ve firmanın 2020’de yeni Fransızca içerik oluşturmak için 100 milyon eurodan fazla yatırım yapacağını söyledi.

Fransa başkanı Emmanuel Macron ile görüşmek üzere olduklarını belirterek, “Büyük bir Fransız yapımcı haline geliyoruz, artık sadece Hollywood içeriğini ihraç eden bir makine değiliz.” dedi.

Yeni yapımlar arasında “Amelie”nin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet’in yazarlarından biri olduğu bir komedi olan BigBug filmi ve Fransız aktör Omar Sy’nin oynadığı beyefendi hırsız Arsene Lupin hakkında bir dizi yer alıyor.

Netflix’in bu agresif atağı, Fransız hükümetinin Netflix gibi platformları Fransa gelirlerinin %25’ini yerli Fransız içerik üretimine fon vermelerine adamaları için teşvik etmelerine sebep oldu.

Netflix, Fransızca filmlerin ve dizilerin yapımını teşvik etmek amacıyla ince düzenlenmiş bir sübvansiyon sistemini kesintiye uğrattığı için Fransa’da suçlandı.

Hastings, geçtiğimiz Cuma günü Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve Fransız Kültür Bakanı Franck Riester’in de yer aldığı bir etkinlikte “Canal+ gibi, yükümlülüklerimiz olduğunun farkındayız. Ancak bunlar hakkındaki konuşmalar daha sonra olacak.” diyerek seyircileri güldürdü.

L’Express tarafından Netflix’in gelecekte yapımlarının bir kısmını yıllık düzenlenen Cannes Film Festivali’nde sunup sunmayacağı sorulan Hastings, Cannes’a kabul edilmek için filmlerin önce sinemalarda gösterilmesi ve ardından yayın servislerinde gösterilmesi için üç yıl beklemesi gerektiğini söyledi.

“Abonelerimiz bu kadar bekleyemez. İlk önce sinemalarda yayınlamak zorunda kalmadan katılabilirsek, geri dönebiliriz.” dedi.

Netflix’in 190’dan fazla ülkede 158 milyondan fazla ücretli üyesi bulunuyor. Yeni Fransız merkezi Avrupa’daki dördüncü ofisi olacak.

Etiketler