Çinli Ant Financial Singapur Dijital Bankacılık Lisansı İçin Başvurdu

E-ticaret devi Alibaba Group Holdings’in bir üyesi olan Ant Financial, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada şirketin Singapur’da dijital bankacılık lisansı yarışına katıldığını söyledi.

Singapur Para Otoritesi (MAS), bankacılık sektörünün son yirmi yıldaki en büyük serbestleştirme hareketine başladıkları için bu tür beş adet lisans vereceğini söyledi.

Şirketten bir sözcü, e-postayla yaptığı açıklamada, “Küresel olarak finansal katılımı teşvik etme taahhüdümüz doğrultusunda, Singapur Para Otoritesi’ne dijital toptan bankacılık lisansı için başvuruda bulunduk.” dedi ve ekledi: “Singapur’daki dijital bankacılık ortamının gelişmesine katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz.”

Oyun şirketi Razer Inc. de Perşembe günü lisans başvurusunda bulunan bir konsorsiyuma liderlik ederken, geçen haftanın başlarında Singapore Telecommunications Ltd. ve Güneydoğu Asyalı paylaşımlı yolculuk şirketi Grab kendi tekliflerini hazırlamak için bir araya geldiklerini söyledi.

Singapur Merkez Bankası (MAS), iki adede kadar “dijital tam banka” lisansı ve üç toptan banka lisansı verecek.

Singapur 2020 ortalarında kazananları açıklayacak. Dijital bankaların 2021 ortalarından itibaren aşamalı olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Ayrıca MAS sözcüsü, bireysel lisans başvuruları hakkında yorum yapamayacağını söyledi.

Etiketler