NASA’dan Bir İlk: Sadece Kadın Astronotlardan Oluşan Ekibin Uzay Yürüyüşü Başarı ile Gerçekleşti

NASA astronotları Christina H. Koch ve Jessica Meir tarih yazdı ve ilk defa sadece kadınların olduğu bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdiler. İki astronot, geçtiğimiz Cuma günü sabah 7.50’de başlayan ve öğleden sonra saat 2:55’te sona eren bir uzay yürüyüşü sırasında, istasyonun arızalı bir güç kontrol cihazında onarım yapmak için Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıktılar.

Bu tarihi olay, orijinal olarak amaçlanan tarihten 7 ay sonra gerçekleşti. Orijinal tarih, ISIS’in iki kadından birinin ihtiyaç duyacağı orta bedenli uzay giysisinin olmamasından dolayı iptal olmuştu. Astronot Anne McClain, o zamanda Koch ile birlikte olacaktı fakat McClain’in istasyondaki görevi Haziran’da sona ermişti. McClain, büyük beden bir giysi ile çalışmayı denedi fakat bu şekilde mobilitesi çok sınırlıydı.

NASA, benzer bir problemle ikinci kez karşılaşmayacaklarından emin olmak için Ekim ayında ikinci bir orta boy uzay giysisini uzaya gönderdi ama haklı olarak birden fazla kadının değil birden fazla erkeğin uzay yürüyüşü yapmasına olanak verecek yeterli giysiye sahip olmasından dolayı belirgin bir ayrımcılık yaptığına ilişkin eleştiriye maruz kaldı. Ajans, uzay giysisi programının doğasında yer alan herhangi bir ayrımcılık algısını engelleme konusuyla yakından ilgileniyor gibi görünüyor. NASA, Artemis Moon görev programı için tasarlanan uzay giysilerinin her bedendeki astronotlar için maksimum mobilite sağlamak üzere tasarlandığını vurguladı.

İki kadının yer aldığı uzay yürüyüşü sadece NASA ve görev yapan astronotlar için değil tüm uzay araştırmaları için önemli bir dönüm noktası.

Etiketler