Elon Musk, NASA’nın Tüm SpaceX IP’lerini İstediği Kişiyle Paylaşmakta Özgür Olduğunu Söyledi

SpaceX CEO’su, şirketin NASA ile birlikte çalıştığı ticari ekip (crew) lansman programı hakkında bir güncel bilgi vermek için Hawthorne’daki SpaceX Genel Merkezi’nde NASA Yöneticisi Jim Bridenstine’ye katıldı.

Programın mevcut durumunu ve sonraki adımları detaylandıran açıklamaları sırasında Musk, ajansla birlikte çalışarak geliştirdiği fikri mülkiyete ilişkin olarak, NASA’nın istediği kişiyle paylaşmasının serbest olduğunu belirtti.

Etkinliğin soru-cevap bölümünün başlarında Musk, NASA’nın SpaceX’in Crew Dragon paraşüt geliştirme programından topladığı öğrenimleri herkesle paylaşmakta serbest olduğunu söyledi – SpaceX, Crew Capsule’ün Dünya’ya güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamak için kullanacağı paraşütlerin üçüncü büyük geliştirmesi (iteration) üzerinde çalışıyor.

Musk, “SpaceX verilerinin tescilli (proprietary) kabul edilmemesi gerektiği konusunda Jim’e oldukça açık oldum.” dedi. “Rakiplerimizden herhangi biri tarafından kullanılabilir.”

Daha sonrasında ise SpaceX’in IP’sinin NASA tarafından istenildiği şekilde kullanılabileceğini tekrar tekrar belirtti. Bridenstine ise NASA’nun bu özgürlüğü gerçekten takdir ettiğini ancak potansiyel paylaşımın dikkate alınması gereken sınırları olduğunu belirtti ve bu nedenle partnerlerin tüm bilgi teknolojilerini güvende tutmasının ve koruma önlemleri almasının önemli olduğunu belirtti.

Etiketler