Visa, Mastercard, Stripe ve Diğerlerinin Çekilmesiyle Facebook’un Libra Projesi (Libra Association) Parçalanıyor

Visa, Mastercard, eBay, Stripe ve Mercado Pago Libra Projesi’nden çekildi. Bu, Facebook’un dağıtılmış global kripto paraya ilişkin planları için büyük bir darbe oldu. Bu çekilmeler ilk olarak Financial Times ve Bloomberg tarafından bildirildi.

Bir Visa sözcüsü, “Visa, bu dönemde Libra Projesi’ne katılmamaya karar verdi.” dedi. “Değerlendirmelerimize devam edeceğiz ve nihai kararımız, Libra Projesi’nin gerekli tüm düzenleyici beklentilerini tam olarak yerine getirme becerisi de dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından belirlenecek.” dedi.

Bu çekilmeler nedeniyle Libra’nın büyük Amerikalı ödeme işlemcisi kalmadı ve bu başlangıç aşamasındaki proje için büyük bir problem. Bu gelişme PayPal’ın ortaklıktan ayrıldığını belirtmesinden sadece bir hafta sonra yaşandı. 

eBay, “Libra Projesi’nin vizyonuna büyük saygı duyuyoruz.” dedi. “Ancak eBay, kurucu üye olarak ilerlememe kararı verdi. Şu anda, müşterilerimiz için eBay’in gözetimli ödeme deneyimini (managed payments experience) kullanıma sunmaya odaklandık.”

Stripe da kendi ayrılışına ilişkin olarak benzer bir açıklamada bulundu. Şirket, “Stripe, çevrimiçi ticareti dünyanın dört bir yanındaki insanlar için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan projeleri destekliyor.” dedi. “Libra bu potansiyele sahip. İlerleyişini yakından takip edeceğiz ve daha sonraki bir aşamada Libra Projesi ile çalışmaya açığız.”

Buna karşılık olarak Libra Projesi politika sorumlusu (policy chief) Dante Disparte, kuruluşun misyonuna devam eden desteklerinden dolayı şirketlere teşekkür etti.

Disparte, “Dünyanın önde gelen işletmelerinden, sosyal etki kuruluşlarından ve diğer paydaşlardan oluşan güçlü bir ortaklık kurmaya devam etmeye ve ilerlemeye odaklandık.” dedi.

Kalan Libra üyeleri ise projeyi mevcut finansal sistem için bir tehdit olarak gören hükümetlerden ve düzenleyicilerden artan bir baskıyla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde iki Demokrat senatör; Visa, Mastercard ve Stripe’ı Libra’ya katılımlarını gözden geçirmeye çağırdı ve bu katılımın dahil olan herhangi bir ödeme işlemcisi (payment processor) için önemli düzenleyici sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Senatör Brian Schatz ve Sherrod Brown üç şirketin CEO’suna gönderdiği mektupta; “Bunu üstlenirseniz, yalnızca Libra’ya ilişkin faaliyetlerde değil, tüm ödeme faaliyetlerinde de yüksek düzeyde inceleme bekleyebilirsiniz.” diye yazdı.

Etiketler