Google, Mali Dolandırıcılık Soruşturmasında Anlaşma İçin Fransa’da 1 Milyar Dolar Ödeyecek

Google, 4 yıl önce başlayan ülkede bulunan diğer büyük teknoloji şirketleri için yasal bir emsal oluşturabilecek bir anlaşmada dört yıl önce başlayan bir mali dolandırıcılık soruşturması kapsamında Fransız otoritelerine yaklaşık 1 milyar euroluk (1.10 milyar $) bir ödeme yapmayı kabul etti.

Fransız araştırmacılar, Avrupa merkez ofisi Dublin’de bulunan Google’ın ülkedeki faaliyetlerinin bir kısmını duyurmaktan kaçınmak suretiyle devlete vergilerini ödemediğine ilişkin bir tespit yapmak istiyorlar.

Google yaptığı açıklamada anlaşmanın 500 milyon euroluk bir para cezası ve 465 milyon euroluk ek vergileri kapsadığını söyledi.

Alphabet Inc.’in bir parçası olan Google, İrlanda’da neredeyse tüm satışları bildirdiğinden dolayı çoğu Avrupa ülkesinde çok az vergi ödüyor. Bu, uluslararası vergi hukukunda bulunan bir boşluktan dolayı mümkün olsa da bu, tüm satış sözleşmelerini imzalayan Dublin çalışanlarına bağlı.

Google’ın avukatlarından Antonin Levy, Paris mahkemesinde gerçekleşen bir duruşmada, “Bu anlaşma, en nihayetinde tüm bu geçmiş anlaşmazlıkların çözüme kavuşmasına olanak sağlıyor.” dedi.

Birleşik vergi ödemesi (combined tax payment), 2016 yılında Google’ın Paris ofislerine yapılan baskından sonra maliye bakanlığının şirketten istediği 1.6 milyar eurodan daha az. O zamanda, bakanlık şirketle anlaşmaya varamadığını belirtmişti.

Bütçe Bakanı Gerald Darmanin, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, anlaşmanın yasal bir emsal yaratacağını ve küçük ve büyük birçok başka şirketle görüşmelerin sürdüğünü söyledi fakat şirketlerin isimlerini belirtmedi.

Avrupa ülkeleri şimdiye kadar çokuluslu teknoloji şirketlerinin kendi yetki alanlarında ürettikleri karların vergilendirilmesinde zorluk çekti.

Fransa, Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsaması için dijital bir vergiyi şiddetle talep etti fakat İrlanda, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’dan gelen bir direnişle karşılaştı.

Fransız hükümeti nihayetinde kendi tek taraflı vergisini dayattı ve ABD Başkanı Donal Trump’ın Fransız şarabına ilişkin bir misilleme vergisi tehdidi savurmasına yol açtı.

Google, “Uluslararası vergi sisteminde koordineli bir reformun, dünya çapında faaliyet gösteren şirketler için net bir çerçeve sağlamanın en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Etiketler