Yakında Domino’s Teslimatları Elektrikli Bisikletlerle Yapılacak

Bu yılın sonlarına doğru ABD’nin çeşitli şehirlerinde bir Domino’s pizza sipariş ederseniz, pizzanızın elektrikli bisikletle gelme olasılığı oldukça yüksek.

Ulusal pizza zinciri, geçtiğimiz günlerde Seattle merkezli bir elektrikli bisiklet startupı olan Rad Power Bikes ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu özel ortaklık sayesinde Domino’s franchise sahipleri 1.400 dolara kadar özel bir e-bisiklet satın alma seçeneğine sahip olacaklar. Araç teslimatından e-bisiklet teslimatına geçiş yapmak zorunlu olmasa da, Rad Power Bikes’ın ticari satış direktörü Brian Rinckenberger’e göre, e-bisikletler teslimat sürelerini hızlandırmaya yardımcı olacağından ve daha fazla insanın aynı anda teslimat yapabilmesi için fırsatlar yaratacağından dolayı Domino’s’un franchiseları için çekici bir seçenek olabilir.

Domino’s bu yılın başlarında Houston, Miami ve New York’ta e-bisiklet ile teslimatlar yapmayı denediğinde olan şey buydu. Rinckenberger’e göre, e-bisikletler sıkışık araç trafik şeritlerinin etrafına nüfuz edebildiğinden ve daha kolay park edilebildiğinden dolayı mağazalar genel teslimat süresinde ve hizmetinde iyileşmeler gördü.

Pizza devi ile Rad Power Bikes arasındaki bağlantı, bu yılki pilot e-bisiklet testinden bile daha önce oluştu. Seattle’da bir Domino’s franchise sahibi olan Greg Keller, birkaç yıl önce daha verimli bir ulaşım seçeneği ararken, bisikletlere ilişkin bilgi almak için Rad mağazasını ziyaret etti ve o zamandan beri bu bisikletleri kullanıyor. Keller, “Para biriktirebildik, daha iyi hizmet sağlayabildik, işe alımı artırabildik ve mutlu işgücünü sürdürebildik.” diyor. Seattle, e-bisiklet ile teslimat için popüler bir test sahası: Geçtiğimiz sonbaharda UPS, e-bisikletler ile paket teslimatını test etmek için bir pilot program başlattı.

Artık Domino’s ortaklığı ulusallaştığı için Rad sadece pizza teslimatı için özel bir teslimat bisikleti yarattı. Görüntüsü, Rad’in popüler e-bisikletlerinden bir tanesi olacak, fakat 12 büyük pizzayı, içecekleri ve sos kaplarını tutabilen bisikletin önünde ve arkasında bulunan yumuşak kenarlı yalıtımlı kargo eklentisiyle donatılmış olacak. Bisikletler saatte 32 km’ye kadar ulaşabiliyor ve 72 km menzile sahip olabiliyorlar; böylece, teslimat sürücüleri bataryayı tekrar doldurmadan önce birkaç yere uğrayabiliyorlar.

Bu, Rad Power Bikes’ın imzaladığı ilk kurumsal ortaklık değil: Vancouver’daki araba yolculuklarının yerini almak isteyen bir yiyecek dağıtım hizmeti olan Spud’a ve bisikletleri teçhizat nakli için daha sürdürülebilir bir yol olarak kullanan Seattle’daki Woodland Park Zoo’ya üç tekerlekli elektrikli bisikletler sağlıyor. Rinckenberger, “İşte tam olarak bu yüzden e-bisikletler üretmeye başladık — insanların ve işletmelerin arabalarından inmelerine yardımcı olmak için.” diyor.

Etiketler