Kan Basıncını Ölçebilen Selfie Videosu

Toronto Üniversitesi’nde uygulamalı psikoloji profesörü olan Kang Lee, bir telefonun kamerasını kullanarak kan basıncını ölçmenin yolunu keşfetti. Bu teknoloji yüz derisinin altındaki kan akışı değişikliklerini görselleştirebilen ve ölçebilen transdermal optik görüntüleme (transdermal optical imaging) kullanıyor.

Yüz derisi doğası gereği yarı saydamdır. Işık yüze ulaştığında deriye nüfuz ediyor ve altındaki kırmızı kan hücrelerine ulaşıyor. Kırmızı ışık sonrasında geri yansıtılıyor ve bir akıllı telefondaki optik sensör tarafından yakalanıyor.

Lee, “Teknolojiyle oluşturulan videodan, kanın yüzün farklı kısımlarında nasıl aktığını görebiliyorsunuz ve yüzdeki kan akışından çok fazla bilgi edinebiliyorsunuz.” dedi.

Başlangıçta yapılan araştırma, bu yeni sürecin geleneksel test yöntemleri kadar %96 oranında doğru olduğunu gösterdi. Ancak, kullanımı yaygınlaşmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekecek. Lee’nin startupı Nuralogix’in pazarda bulunan, bir kişinin yüzünün 30 saniyelik videosuna göre stres seviyesini ve kalp atış hızını ölçebilen bir uygulaması var.

Yüksek tansiyonlu kişilerin kalp krizi veya felç geçirme riski daha yüksek. Dünyada 1,3 milyar insanın yüksek tansiyonu olduğu tahmin ediliyor. Transdermal optik görüntüleme sayesinde, yakında hayati tehlike oluşturan bir rahatsızlığı tespit etmek çok daha kolay ve hızlı hale gelebilir.

Etiketler