Yaşlılara Odaklanan Girişim Umbrella Geçtiğimiz Günlerde 5 Milyon Dolarlık Tohum Yatırım Aldığını Açıkladı

ABD’de 65 yaş ve üstü yaklaşık 55 milyon insan bulunuyor; yani bu kesim nüfusun yaklaşık %16’sını oluşturuyor. 2000 ve 2010 yılları arasındaki nüfus sayımında bu 65+ yaş grubunun %15 arttığı görülüyor.

İnsanlar yaşlandıkça yaşam düzenlemeleriyle ilgili temel sorunlar kaçınılmaz olarak söz konusu oluyor — çok konutlu bir emeklilik evine mi taşınmalı yoksa aile yanında mı yaşamalı? Ancak, Amerikan Emekli Kişiler Derneği’ne (American Association of Retired Persons) göre, 65 yaş üstü yetişkinlerin %87’si gelir, yaş veya becerileri fark etmeksizin bağımsız olarak kendi evlerinde veya kendi topluluklarında yaşamayı tercih ediyor.

Umbrella bu durumu göz önünde bulundurarak, ev sahiplerinin gelecekteki yıllarda üyeliğe dayalı bir pazar yeri (marketplace) aracılığıyla kendi mahallelerinde başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için yola çıktı.

2017 yılında kurulan Brooklyn merkezli şirket geçtiğimiz günlerde, Alphabet’in kentsel inovasyon ayağı Sidewalk Labs, Inspired Capital, Refactor Capital, Maveron, Collaborative Fund, Trailmix Ventures, Box Group ve bireysel yatırımcıların katılımıyla gerçekleşen Thrive Capital liderliğindeki 5 milyon dolarlık tohum yatırım turunu açıkladı.

Umbrella, yerel topluluk üyelerini kaydolmaları ve kutu taşımaktan, kar küremeye, ampulleri değiştirmeye, çitleri boyamaya veya evleri temizlemeye kadar değişen bir yelpazede hizmetlerini sunmaları için davet ediyor. Umbrella bu topluluğun üyelerini “komşular” olarak adlandırıyor. Bu kişilerin yaptığı işler genelde saatlik 20 dolardan ücretlendiriliyor fakat Umbrella bu ücretten 4 dolarlık bir kesinti yapıyor.

Umbrella’nın kurucu ekip üyeleri yeni startuplarını başlatmak için Sidewalk Labs’ten ayrıldı. CEO Lindsay Ullman eskiden Sidewalk Labs’te yöneticiydi ve Alphabet’in yatırım kolu GV’nin ortağıydı. Şirket başkanı Sam Gerstenzang de Sidewalks Labs’te yöneticiydi; ancak daha önce VC şirketi Andreessen Horowitz’e yatırım yaptı ve Imgur’da ürün yöneticiliği yaptı.

Ullman, “Üyelerimiz Umbrella’yı bağımsızlıklarını korumak ve topluluklarıyla bağlantıda kalmak için kullanıyor.” dedi. “Biz yaşlıların geleneksel alternatif ‘yaşlı yaşamı’ yerine sevdikleri evlerde yaşamaya devam etmelerinin en kolay yoluyuz.”

Komşuluk odaklı uygulama çalışanların uygun işleri aramalarına, kabul edildikleri işleri takip etmelerine ve profillerini düzenlemelerine olanak tanırken, bir liderlik tablosu karışıma küçük bir rekabet katıyor. Ayrıca uygulama, bireylerin yeni bir iş rezerve etmelerine ve iş türüne göre komşuları ve profesyonelleri aramasına olanak tanıyor.

Yaşlılar, potansiyel olarak büyük bir pazarı temsil ediyor olsa da bu genellikle teknoloji yatırımcıları tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor — ancak bu değişebilir. ABD’deki yaşlıların %40’ından fazlasının, 2013’teki %13’e kıyasla kendi akıllı telefonu bulunuyor. Ayrıca bu demografik, internet tabanlı hizmetlere harcama yapacak önemli kaynaklara sahip; Umbrella gibi startupları yatırımcılar için daha çekici hale getiren şey de tam olarak bu.

Thrive Capital ortağı Jared Weinstein, “Umbrella, ülkede en büyük harcama gücüne sahip ve çelişkili şekilde çoğu zaman yeni ürünler üreten şirketler tarafından göz ardı edilen bir kitle olan yaşlılar için lider bir tüketici markasını oluşturuyor.” dedi.

Etiketler